Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da güvenlik en üst seviyeye çıkartılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar, yaklaşmakta olan tatil döneminde güvenliğin en üst seviyeye çıkarılması çağrısında bulundu. Bakan, kutlamaların yapılacağı cadde ve sokaklarda güvenliğin sağlanmasının hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Gaffar, pazar günü yayınlanan basın açıklamasında kararın güvenlik yetkilileri ile düzenlediği toplantının ardından alındığını bildirildi. Toplantıda kutlamaların güvenli bir şekilde düzenlenmesi için hazırlanan planın ayrıntılarının ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada güvenlik devriyelerinin tüm yollara konuşlandırılması, sivil savunma güçlerinin artırılması, trafiği yönetmek ve acil durumlarla müdahale edebilmek için trafik hizmetlerinin dağılımının yapılması başlıklarının gündeme geldiği aktarıldı. Uygulamaların amacının halkın can güvenliğini sağlamak olduğu vurgulandı.

Mısır İçişleri Bakanı, terör örgütlerinin planlarının önbüne geçmek ve terörist oluşumları takibe almak için önleyici güvenlik tedbirlerinin zorunluluğuna vurgu yaptı. Bakan, Kuzey Sina’da terörist unsurlarla yaşanan çatışmaya da dikkat çekerek kaçan teröristlerin bazı şehirlere sızmış olabileceğini, bu tür girişimlere karşı dikkatli olunması ve iyi hazırlanılması gerektiğini söyledi.

DEAŞ, 11 Aralık 2016’da Kahire’deki Kıpti Ortodoks Katedrali’ni hedef aldı ve 29 kişiyi öldürdü.

Nisan 2017’de Paskalya Bayramı’ndan önce Tanta ve İskenderiye’deki iki kiliseyi de hedef alan örgütün yaptığı bombalı saldırı onlarca kişinin ölmesine neden oldu.

Bir aydan kısa bir süre önce silahlı kişiler tarafından Cuma namazı sırasında Mısır’ın Kuzey Sina eyaletine bağlı Ariş kentinde Ravda Camii’ni hedef alan şiddetli saldırıda 300’den fazla kişi öldü.