Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da hapishaneden kaçan 13 mahkuma idam cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Velid Abdurrahman

2016 yılında Müstakbel Hapishanesi’nden kaçan ve yaşananlar sırasında güvenlik görevlileriyle çatışmaya giren 13 mahkûma idam cezası verildi. Mısır yargısı kararın müftülük tarafından onaylanmasını bekliyor.

Mısır mahkemesi dün Sina’nın kuzeyinde faaliyet gösteren Ensar Beyt el-Makdis örgütünün 4 üyesinin de aralarında olduğu 13 sanık hakkında Müstakbel Hapishanesi’nden firar etmeleri ile ilgili görülen davada idam kararı verdi. Duruşma sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı.

İsmailiye şehrindeki Müstakbel Hapishanesi’nde 2016’nın ekim ayında geniş çaplı bir kaçış teşebbüsü gerçekleştirilmişti. Güvenlik güçlerinin müdahalesi ile mahkûmların kaçması büyük oranda engellenmiş ancak aralarında tekfirci teröristlerin de bulunduğu 6 mahkûm firar etmeyi başarmıştı. Kaçmayı başaranlardan biri İsmailiye’nin Ebu Suveyr bölgesinde, bir diğer de doğusunda yakalanmıştı.

Yaşananların ardından İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada İsmailiye Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Müstakbel Cezaevi güvenliğinin artırıldığı belirtilirken 6 mahkûmun kaçmayı başarmasının hapishanedeki mahkûmlar arasında kaosa neden olduğu bildirildi.

İdam kararları müftülüğe gönderildi

İsmailiye Ceza Mahkemesi dün 13 sanığın idam dosyasını onaylaması için müftülüğe gönderirken kararın açıklanacağı duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmalarda sanıklar, polis ve güvenlik görevlilerine karşı şiddet ve güç kullanmak, kasıtlı olarak kaos yaratmak, kamu güvenliğini tehlikeye atmak ve hapishaneden kaçmakla suçlandı. Tüm sanıklar ayrıca iki rütbeli subayın ölümü ve kasıtlı olarak bir güvenlik görevlisi ve bir vatandaşın öldürülmesinden sorumlu tutuldu.

Savcılık soruşturmalarında sanıkların söz konusu kaçışı gerçekleştirmek için bir polisi rehin aldıkları, hapishane içerisinde tuttukları, hapishaneden kaçmalarını engellemeye çalışan polis ve güvenlik güçlerine güç ve şiddet uyguladıkları vurgulandı.

Temmuz 2013 yargılamaları sürüyor

Mısır’ın en yüksek yargı organı olan Yargıtay Mahkemesi, medyada ‘Ultras Azhari Davası’ adıyla bilinen ve Port Said kentinde oynanan futbol maçında meydana gelen olaylara karışanların yargılandığı davada 9 kişiye15’er yıl hapis cezası verdi.

Dava, Müslüman Kardeşler’in tecrit edilmesinin ardından Temmuz 2013’te meydana gelen olaylara ilişkin yürütülüyor. Cumhuriyet Savcılığı sanıklara kamu malına zarar vermek, masum insanları öldürmek, Mısır’ın bir terör örgütü olarak kabul ettiği Müslüman Kardeşler’in içerisinde bulunduğu şiddet ve isyan eylemlerini kışkırtmak ve anayasaya aykırı hareket etmek suçlamalarında bulundu.

Soruşturmalarda sanıkların Müslüman Kardeşler üyeleriyle iş birliği içinde şahıslara, kamuya ve özel mülke yönelik saldırı suçları işlemiş oldukları, insanlara zarar vermek amacıyla ateşli silah taşıdıkları, şiddeti kışkırttıkları ve bazı vatandaşların yaralanmasına sebep oldukları sonucuna varıldığı belirtildi. Bir kısmı kasıtlı olmak üzere ölümlere yol açtıklarının da doğrulandığı kaydedildi.