Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da İhvan liderlerinin de aralarında bulunduğu 75 kişiye idam cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire Ceza Mahkemesi ülke müftüsünün görüşünü bildirmesinden sonra bugün Mısır’daki Müslüman Kardeşler liderlerinin de bulunduğu 75 mahkumun idam edilmesine hükmetti.

Mahkeme, aralarında örgüt liderlerinden Essam el-Erian, Abdul Rahman el-Barr, Muhammed Baltaci ve Safvet Hicazi’nin bulunduğu 44 tutuklunun yanı sıra Tarık el-Zumar, Asım Abdulmacid ve Vecdi Ganim’in aralarında bulunduğu 33 terör şüphelisi hakkında idam cezası verdi.

Sanıklar, Yargıtay (Mısır Yüksek Mahkemesi) nezdinde karara itiraz edebilme hakkına sahiptir.

Savcılık, sayıları 739’u bulan sanıkları, silahlanarak Rabiatü’l Adeviyye meydanında toplanma, yolu kesme, insanların hareket özgürlüğünü kısıtlama, vatandaşları ve kalabalığı dağıtmakla görevli olan polisleri öldürmeyi planlama ve ulaşım araçlarının yolunu kesme suçlarından yargıladı.

Ayrıca Kahire Ceza Mahkemesi Mısırlı basın fotoğrafçısı Muhammed Ebu Zeyd’e 5 yıl hapis cezası verdi. Zeyd, 14 Ağustos 2013’te Rabiatü’l Adeviyye meydanında fotoğraf çektiği sırada Mısır polisi tarafından tutuklanmıştı. O tarihten bu yana tutuklu olan Zeyd, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak serbest bırakılacak. Zeyd’in avukatı Kerim Abdurrazi karardan hemen sonra AFP’ye verdiği demeçte, gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından müvekkilinin birkaç gün içerisinde hapisten çıkacağını belirtti.

Müslüman Kardeşler üyesi Mısır’ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi’nin destekçileri, 21 Haziran – 14 Ağustos 2013 tarihlerinden Mursi’nin görevden alınmasını protesto etmek için Rabiatü’l Adeviyye ve Nahda meydanında oturma eylemi düzenledi.