Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da İhvan yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 75 kişiye idam kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’da, Kahire Ceza Mahkemesi aralarında Müslüman Kardeşler (İhvan) örgütü liderlerinin de bulunduğu 75 kişi hakkında idam kararı verdi.

Mahkeme, 739 sanığın yargılandığı Rabia Meydanı’nın boşaltılması olayları davasında 44’ü tutuklu 31’i firari 75 sanığın idamına hükmederek dosyalarını Mısır Müftüsü Şevki İbrahim’e sevk etti.

Sanıklar arasında İhvan yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci, yine teşkilatın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, 25 Ocak Devrimi’nin öne çıkan isimlerinden Saffet Hicazi, eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat suikastı davasından suçlanan ve uzun süre hapis yatan Tarık ez-Zumur da bulunuyor.

UNESCO Basın Özgürlüğü Ödüllü Mısırlı gazeteci Mahmud Şukan da aynı davada yargılanıyor.

739 sanığın yargılandığı davada tüm sanıklar hakkındaki karar 8 Eylül’de açıklanacak.

Mahkeme tarafından, sanıklara, Rabia Meydanı’nın güvenlik güçleri tarafından boşaltıldığı 14 Ağustos 2013’te ‘yol kesmek, kasten adam öldürmek ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunmak’ gibi suçlamalar yöneltilmişti.

Mısır kanunlarına göre idam hükümleri için müftünün onayı gerekiyor. Ancak, bu uygulama sembolik bir uygulama olarak görülüyor.

Mısır’da 25 Ocak 2011’de başlayan ve 18 gün süren halk ayaklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek görevini bırakmak zorunda kalmıştı.

2012 yılında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İhvan liderlerinden Muhammed Mursi yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmiş ancak Mısır ordusu tarafından Mart 2013’te başlayan yoğun halk protestoları sonucunda 3 Temmuz 2013’te görevden alınmıştı.

Mısır ordusu, Mursi’nin görevinden alınmasını protesto etmek üzere Kahire’deki Rabia ve Nahda meydanlarında toplanan yüzlerce İhvan taraftarına müdahale edince çıkan olaylarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.