Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da II. Ramses’in heykeline güneş vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

‘Doğum ve Taç Giyme Günü’ olarak kabul edilen 22 Ekim ve 22 Şubat tarihlerinde, Mısır firavunlarından II. Ramses’in, Asvan kentindeki Ebu Simbel Tapınağı’nda bulunan heykeline güneş ışığı vuruyor.

Yılın belli dönemlerinde gerçekleşen söz konusu doğa olayını, Turizm Bakanı Rania El-Mashat, Antik Eserler Bakanı Halid El-Anani ve Kültür Bakanı Inas Abdel Dayem ve diğer üst düzey yetkililerin yanı sıra, yaklaşık 3 bine yakın yerli ve yabancı turist izledi.

27 Şubat’a kadar sürecek olan Asvan Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında, Ebu Sibel Tapınağı’na gelen Afrika, Asya, Avrupa ve Arap ülkelerinden dans grupları performans sergilerken, güneş doğarak Ebu Simbel Tapınağı’ndaki II. Ramses’in yüzüne vurdu.

Bu nadir görülen doğa olayı nedeniyle düzenlenen sanatsal ve turistik etkinliklerin yanında, İskenderiye Müzesi’nde Ebu Simbel Tapınağı’nın ortaya çıkarılma sürecini anlatan, eski Mısır tapınaklarında astronomik olayların gözleminde uzman olan Dr. Ahmed Avad’ın sahibi olduğu fotoğrafların yayınladığı bir sergi açıldı.

Bölgede, Asvan Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin dışında, Ebu Simbel Tapınağı meydanında Asvan Kadın Film Festivali de düzenlendi.

Asvan Valiliği bir açıklama yaparak, Ebu Simbel tapınak alanı ve çevresinde bulunan uluslararası havaalanı gibi diğer bölgeleri geliştirmek için hazırlanan ve maliyeti 2.5 milyon dolar olan projenin tamamlandığını bildirdi.