Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da iki trenin çarpışması sonucu en az 40 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünyada, dikkatsiz makinistler ve trenlerin kötü durumda olması sebebiyle tren kazalarının çok fazla olduğu yerlerden biri olan Mısır’da, iki trenin çarpışması sonucu en az 40 kişi öldü, 133 kişi de yaralandı. Kral Selman bin Abdulaziz, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’ye taziye mesajı gönderdi. Mesajda şu cümleler yer aldı, “İskenderiye kenti yakınlarında iki trenin çarpışmasını ve bu kaza sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmaları büyük bir acıyla öğrendik. Kardeşimiz olan Mısır Arap Cumhuriyeti halkına ve kurbanların ailelerine, Suudi Arabistan Krallığı ve halkı adına başsağlığı diliyoruz. Yüce Allah’tan merhumlara merhameti ile muamele etmesini, ailelerine sabır ve metanet vermesini en içten duygularımızla diliyoruz.”

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman bin Abdulaziz de Başkan Sisi’ye başsağlığı diledi. Veliaht Prens, “İskenderiye kenti yakınlarında iki trenin çarpışması sonucu meydana gelen ölü ve yaralı haberini üzüntü ve kederle öğrendim. Tüm kurbanlarının ailelerine en içten taziye dileklerimi iletiyorum” dedi.

Kaza, beş tren makinistinin tren kabininde dans edip, esrar içtiğinin yer aldığı videonun sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmasından sonra meydana geldi. Video, Mısır sokaklarında tartışmaya yol açarken, Mısır Demiryolları yetkilileri videodaki yer alan makinistlerin tespit edilip görevden alınacağını açıkladı. İdari Savcılık Kurumu, büyük bir ihmal ile vatandaşların hayatını tehlikeye attıkları için olayla ilgili soruşturma açmaya karar verdi.

Mısır’da yıllık kaydedilmiş tren kazaları resmi istatistiklere göre yıllık bin 400 kaza ve bu dünya ortalamasına göre endişe verici boyutta. Hükümetin, böyle afetlere çözüm geliştirmeye söz vermesine rağmen tren kazaları sürekli yaşanıyor.

Sağlık Bakanlığı, kazada en az 40 kişinin öldüğünü, bu sayının artmasını beklediklerini ve 133 kişinin de yaralandığını açıkladı. Bakanlık, kafa travması, kırıklar, göğüs ve başta şiddetli morarma sebebiyle hastaneye getirilen yaralıların tedavi ve bakımının hala sürdüğünü açıkladı. İskenderiye’deki tüm hastanelerde, yaralıları almak, gerekli miktarda kanı sağlamak ve ameliyathaneleri hazırlamak için olağanüstü hal kaldırıldı.

Mısır Demiryolları Kurumu, 13 numaralı Kahire-İskenderiye ekspress treninin, 571 numaralı Port Said-İskenderiye treniyle Hurşit tren istasyonu yakınlarında çarpışması sonucu, yolcular içinde ölüm ve yaralanma olayları olduğunu açıkladı.

Demiryolu kaynakları, 571 sayılı Port Said’den gelen trenin, İskenderiye girişindeki Hurşit tren istasyonu yakınında seyir halinde iken yaşanan teknik bir arıza nedeniyle, 13 sayılı Kahire’den gelen trene çarptığını açıkladılar.

Kaynaklar, 13 sefer sayılı trenin makinistinin hız sınırını aştığını, diğer tren Semafor sinyal noktasına yaklaşmadan en az 600 metre önce durması gerekirken durmamasından dolayı kazanın yaşandığını açıkladı.

Ulaştırma, Yerel Kalkınma ve Sosyal Dayanışma Bakanları olay yerine gelip incelemelerde bulundular. Başbakan Şerif İsmail, Ulaştırma Bakanı Dr. Hişam Arafat, sorumluların belirlenmesi ve kazaya yol açan nedenler hakkında hemen bir soruşturma açılıp, rapor hazırlanacağını açıkladılar.

Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığından resmi kaynaklar, kurtarma çalışmalarını ve yaralıların hastaneye götürülme aşamalarını takip ettiklerini ve tüm sağlık imkanlarının sağlandığını açıkladılar. Sosyal Dayanışma Bakanlığı ölen ve yaralıların ailelerine yardım edileceğini açıkladı.

Mısırlılar, arada sıra da tren çarpışma haberi duyuyorlar ve bu olaylar sonucunda yılda milyonlarca dolar değerinde maddi kaybın yanısıra, çok sayıda insan kaybı yaşanıyor. Bu tren kazalarının Mısır’ın karşılaştığı en önemli olaylardan olduğu kabul ediliyor. Mısır, İngiltere’den sonra demiryolu sektöründe dünya ikincisi iken, şu an bakımsızlıktan 78. sıraya geriledi.

İskenderiye Valisi Dr. Muhammed Sultan özel olarak yaptığı açıklamada, kaza nedeninin demiryolu işçisinin Semafor sinyalini yanlış vermesi olduğunu söyledi.

Mısır Başsavcısının Danışmanı Nabil Sadık, İskenderiye’de iki trenin çarpışması ile ilgili acil soruşturma açıldığını söyledi. Uzmanlar, tren kazasının trenlerin yıpranması, dikkatsiz sürüş ve demiryolu sektörünün kötü durumda olması gibi çeşitli faktörler nedeniyle olduğuna inanıyor. Tren kazalarının nedenlerinden biri de, Mısır’da, vatandaşlarında yasadışı şekilde geçtiği neredeyse bin 337 hemzemin geçit var. Yetkililer, kazada insan faktörünün en önemli nedenlerden biri olduğunu söylerken, demiryolu kaynakları Mısır demiryolu sisteminin reformu için 70 milyar lira gerektiğinin altını çiziyorlar.

Mısır Parlamentosu kriz halinde toplandı ve Şarku’l-Avsat’ın öğrendiğine göre, Ulaştırma Komitesi Temsilciler Meclisi olayın detaylarını konuşmak, sorumluları tespit etmek ve demiryolu sisteminin gelişimi için bir plan geliştirme ihtiyacını dile getirmek için toplanacak.

Mısır’da yaşanan en büyük tren kazaları

2002 şubat ayında gerçekleşen kaza, son yıllarda Mısır’da yaşanan en kötü kazalardan biri. Kurban Bayramı’nın arife gecesinde Kahire’den Asvan’a giden 832 sefer sayılı tren vagonlarında yangın çıktı. Bayram tatili için yola çıkan onlarca kişinin ölümüne yol açan kazada tren yanar halindeyken yoluna 9 km devam etmiş ve yolcular pencerelerden atlamak zorunda kalmışlardı. Bazı kaynaklar ölü sayısının bini aştığını açıklamışlardı.

2009 ekim ayında iki trenin birbirine çarptığı kaza, Mısır’da yaşanan en kötü ikinci tren kazasıydı. İlk tren teknik arıza nedeniyle bozulmuş ve ikinci trene çarpmış ve kaza 30 kişinin ölmesine ve 60 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu. Eski Ulaştırma Bakanı Muhamed Lütfi Mansur istifasını sunmuştu.