Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da kadına şiddete karşı ‘Turuncu Maraton’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kadınlara yönelik şiddetle mücadeleyi desteklemek amacıyla, Mısır Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Medya Fakültesi’nde okuyan öğrenciler ve Mısırlı kadınların sorunlarıyla ilgilenen bazı medya çalışanlarının katılımıyla bir maraton düzenlendi.

Kadınlara yönelik şiddetin durdurulmasını simgeleyen turuncu renkte rozet ve fular takan birçok üniversite öğrencisinin katıldığı maraton, kadınlara yönelik şiddetle mücadeleyi teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kadına yönelik şiddetle mücadele için 16 günlük etkinlik

Maraton, Mısırlı Kadınlar Ulusal Konseyi tarafından da desteklenen, kadına yönelik şiddetle mücadele için yapılan 16 günlük etkinliğin bir parçası.

Etkinlikler, BM tarafından kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sonlandırmak için 1 Aralık’ta başlayan ve İnsan Hakları Haftası’na kadar devam eden 16 günlük etkinlikler ile aynı dönemde düzenleniyor.

“Mısır yasa ve mevzuatında kadın hakları desteklenmeli”

Mısır Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Medya Fakültesi Dekan Yardımcısı Amr el-Leithi, Mısır yasa ve mevzuatında kadın haklarının, Mısır’daki kadınların karşılaştıkları en önemli zorluklardan biri olduğunu belirterek, kadınları destekleyen yasalar vasıtasıyla, kadın hakları konusunda dile getirilenleri uygulamak gerektiğini söyledi.

“Mısır sineması, kadınların sorunlarına eskisi gibi destek vermiyor”

Şarku’l Avsat’a konuşan el-Leithi, Mısır sinemasının artık kadınların sorunlarına geçmişte olduğu gibi güçlü bir destek vermediğini söyleyerek, babası Memduh el-Leithi tarafından çekilen filmleri örnek gösterdi.

Mısır sinemasının kadınların sorunlarını gerçek anlamda benimsemesi gerektiğinin altını çizen dekan yardımcısı, “Önceki filmler, özellikle kadın hakları konusunda yasal mevzuat değişikliklerine katkıda bulunmuşlardı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kadın sorunlarını destekleyen kurumların köklü bir değişikliğe ihtiyacını olduğunu da dile getiren el-Leithi, “Ne yazık ki, kadınlar için düzenlenen etkinliklerin çoğu eğlence amaçlı. Sahada pratik adımlara ihtiyacımız var” dedi.

“Üniversite’de kadınlar için araştırma birimi kurulacak”

Mısır Üniversitesi Dekanı Muhammed el-Azezi, kadının kalıcı statüsü için, üniversitede araştırma birimi kurulmasına karar verdiklerini açıkladı.

El-Azezi, Ulusal Kadın Hakları Konseyi gibi kadın hakları üzerinde çalışmalar yapan birçok kurum ile işbirliği içinde olacak birim ile kadınların içinde bulunduğu durum hakkında yapılacak yeni araştırmaların yanı sıra, kadınların sorunlarına yönelik destek ve farkındalık sağlanacağını da sözlerine ekledi.