Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da metro bileti indirimleri iptal edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire Metrosu Yönetim ve İşletme Şirketi, pazartesi günü yaptığı açıklamada, polis, asker ve gazeteciler için uygulanan metro bileti indirimlerinin iptal edildiğini açıkladı.

Şirket sözcüsü Ahmed Abdul Hadi, gazetecilere, askerlere, polise, çocuklara ve yaşlılara yönelik bir cüneyh miktarında uygulanan metro indiriminin iptal edildiğini açıkladı. “İndirimli abonelik sistemlerinin” varlığına dikkat çeken Abdul Hadi, indirimli abonelik sisteminin bu haftanın sonuna kadar uygulanacağını belirtti.

“Prosedürü telafi etmeye özen göstereceğiz”

Abdul Hadi, “Metro şirketinin söz konusu kategorilere yönelik bilet indirimini iptal etme kararı, bilet gişeleri üzerindeki baskının azaltılması ve metro biletleri için 6 fiyat kategorisinin varlığından kaynaklanan problemlerden kaçınılması çerçevesinde geldi. Bununla birlikte söz konusu kategoriler için indirimli abonelik sistemleri sağlayarak bu prosedürü telafi etmeye özen göstereceğiz. Ayrıca özel ihtiyaçları olan kimseler için tahsis edilen biletlerle ilgili herhangi bir değişiklik olmadı” açıklamasında bulundu.

Metro şirketinin, sendika üyesi olan gazetecilere yönelik indirimli abonelik uygulaması hakkında gazeteci Abdul Muhsin Selame ile görüştüğünü belirten Abdul Hadi, şirketin abonelik personellerinden birinin kalıcı olarak sendikanın genel merkezinde görevlendirileceği üzerinde anlaştıklarına vurgu yaptı.

Sosyal medya kullanıcıları tarafından başlatılan #metro etiketi, Twitter’ın gündeminde ilk sıralarda yer alırken, indirimlerin iptali ile şaşkınlık yaşayan yolcular ile bilet satış personeli arasında tartışmalar yaşandı.

Zamlar Mısırlıları öfkelendirdi

Mısır’da en son Mayıs ayında yapılan zam ile bilet fiyatları yüzde 250’ye ulaşırken, bu durum, gittikçe zorlaşan hayat koşullarından muzdarip olan Mısırlılar arasında bir öfke dalgasına yol açtı.

Mısır Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bilet fiyatlarındaki söz konusu artışın, metro ağının 618,6 milyon pounda ulaşan zararından kaynaklandığını belirtildi.

Metro, vagonlarındaki kalabalığa rağmen, Kahire ve banliyölerindeki trafik sıkışıklığından uzaklaşmak için hala en hızlı ve en kolay ulaşım aracı olarak görülüyor.

İntihar vakalarında artış

Öte yandan, son zamanlarda kendilerini raylara atarak intihar eden kimselerin sayısında da bir artış gözlendi. Bu durum, Mısırlı şirketi, tekrar eden intihar vakalarından kaçınmak için bir çözüm arayışına itti.

Basında çıkan haberler, söz konusu meselenin parlamentoda tartışıldığını ve bazı milletvekillerinin istasyon platformunda elektronik kapıların oluşturulması önerisinde bulunduğunu kaydetti.

Mısır’da yayın yapan bir televizyon kanalında konuşan bir psikiyatr, “Vatandaşların dini konularla ilgili sorularını cevaplandırmak için büyük metro istasyonlarında kurulan ve İslami Araştırma Akademisi’nin Fetva Komitesi’nin denetimi altında bulunan fetva büroları gibi, psikososyal danışmanlık hususunda yardımcı olabilecek büroların kurulması” teklifinde bulundu