Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da Müslüman Kardeşler liderlerinin mallarına el konulacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Velid Abdurrahman

Mısır mahkemesi, Müslüman Kardeşler olarak bilinen İhvan-ı Müslim liderlerinin mal varlıklarına el konulmasına yönelik çıkarılan kararı onadı.

Mısır yargısı, dün Terörist Grupların Mal Varlıklarının Tasarrufu ve Saklanması Komisyonu tarafından çıkarılan Muhammed Mursi, Muhammed Bedii, Hayrat Şatır, Muhammed el-Biltaci, Muhammed İzzet, Safvet Hicazi ve İşadamı Safvan Sabit gibi isimlerin mal varlıklarına el konulması kararını onayladı. Mahkeme ayrıca, İhvan’dan bin 589 kişinin yanı sıra hastaneler ve binden fazla yardım kuruluşunun mal varlıklarına el konulacağını açıkladı.

Okullar, hastaneler, şirketler…

Komisyondan yapılan yazılı açıklamada, Müslüman Kardeşler mensubu ve grubu destekleyen bin 589 kişinin, 118 şirketin, bin 133 sivil toplum kuruluşunun, 104 okul, 69 hastane, 33 internet sitesi ve uydu kanalının mal varlığına el konulduğu belirtildi.

Mısır makamları yıllardır Mursi’nin görevden uzaklaştırılıp İhvan’ın ‘terörist’ olarak nitelendirilmesinden beri bu tarz grupların finansman kaynaklarını kontrol etmeye çalışıyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, geçtiğimiz Nisan ayında, hükümet tarafından “İhvan” ve “terörist unsurların” fonlarına el konulması prosedürlerinin düzenlenmesi hakkındaki yasa tasarısının Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasının ardından tasarıyı hızla yürürlüğe koymuştu. Sisi ayrıca, Temmuz ayında çok sayıda hakim ve mahkeme başkanının ‘terörist grupların fonlarını ayırma, sınırlama ve elden çıkarmak’ için çalışacak bir komite oluşturmaları hakkında bir kararname çıkarmıştı.

‘Terörist Grupların Mal Varlıklarının Tasarrufu ve Saklanması Komisyonu’ üç gün önce yaptığı açıklama ile İhvan-ı Müslimin üyelerine ait mal varlıklarına el konulduğunu belirtti.

Duruşma tarihi ertelendi

Öte yandan, Kahire Ceza Mahkemesi dün, Mursi ve İhvan liderlerinden 23 sanığın yurtdışındaki yabancı örgüt ve kuruluşlarla bilgi alış verişi suçlamasıyla yargılanmaları hakkındaki davanın 3 Ekim 2018 tarihine ertelenmesine karar verdi.

Savcılık, sanıkları ülke içinde terör eylemi gerçekleştirmek için yurt dışındaki yabancı örgütlerle iletişim kurmak, ülke sırlarını ifşa etmek, terörü finanse etmek, İhvan’ın uluslararası örgütlenmesini sağlamak için askeri eğitim vermek, ülkenin bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne zarar verecek eylemlerde bulunmakla suçlamıştı.

Soruşturmalar, sanıkların eğitimlerinin sürdürülmesi için Sina’daki Tekfirci gruplar ile nasıl birleştiklerini, medyada görevli diğer üyelerinin nasıl söylenti yayacakları ve kamuoyunu uluslararası İhvan-ı Müslimin amaçlarına uygun yönlendirmeye dair kurs aldıklarını ve Batı ile ‘Katar-Türkiye’ üzerinden nasıl iletişim kanalları açtıklarını ortaya çıkardı.