Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da polis karakolunun yakılması davasında 26 kişiye hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire Ağır Ceza Mahkemesi cuma günü Mısır Başsavcısı Hişam Berakat’ın öldürülmesi ile suçlanan sanığın yeniden yargılanması sonucu gıyaben 10’u ağırlaştırılmış 15 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme’nin kararı 3 yıl önce bir polis karakolunu kundaklamakla suçlanan 26 hükümlünün 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı bir zamanda geldi.

Ceza Mahkemesi, 2014’te Munib Polis Karakolu’nu kundaklayan sanıkları ‘şiddet, vandalizm ve kundaklama’ suçlarıyla yargıladı. Mahkeme 13 kişiye 10 yılı ağırlaştırılmış diğer 10 kişiye 5 yıl ağırlaştırılmış ceza verirken kalan 3 kişiyi ise 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Savcılık, sanıklar hakkında ‘kamu binasına kasıtlı olarak ateş açma, polis ve vatandaşların hayatını tehlikeye atma, kuvvet ve şiddet kullanma, kamu ve özel mülkleri tahrip etme, ruhsatsız silah ve mühimmat edinme’ suçlarından dava açtı.

Öte yandan Kahire Ceza Mahkemesi 67 kişinin suçlandığı Başsavcı Hişam Berakat’ın öldürülmesi davasında verilen 10 yılı ağırlaştırılmış 15 yıllık hapis cezasını karara bağladı. Tutuklanmadan gıyaben 15 yıl hapis cezasına çarptırılan sanığın duruşması ise yeniden görülecek.

Cezalar hafifletildi

28 sanığın yargılandığı, tekrar görülen davada, ölüm cezasına çarptırılan sanıklar 25 yıl müebbet hapis cezasına düşürüldü.

Başsavcılık, sanıklara 2015 Haziran ayında başsavcıya düzenlenen suikastın yanı sıra “patlayıcı madde üretme ve bulundurma, kullanılmak üzere silah ve mühimmat bulundurma, yardım ve yataklık, ülkenin dışında bir terör örgütüne üye olma, cinayet, yaralama ve sınır dışına sızma” suçlamalarında bulundu.

Savcılık, raporlarında hükümlülerin operasyon hazırlığında iken bazı devlet adamlarını, Mısır Dışişleri Bakanlığı’nda görevli bir diplomatı, bir gazeteciyi ve bazı önemli kurumları izlediklerini bildirdi.