Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da radikaller tarafından istismar edilen 20 bin zaviye kapatılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’daki zaviyeler ve mescitler yeniden gündemde. Vakıflar Bakanlığı radikal örgütlerin ve teröristlerin yuvası olduğunu iddia ettiği yaklaşık 20 bin zaviyeyi kapatacağını ilan etti.

Bakanlık kaynakları hükümetin terörist olarak nitelendirdiği İhvan-ı Müslimin grubu ve diğer terör örgütlerinin bazı zaviyelere sızdığını aktardı. Bakanlık, büyük camilerde veya dini dersler sırasında kurum, kişi, şahıs veya partiden herhangi bir isimden bahsetmemeleri konusunda hatipleri ve imamları uyardı.

Mısır Vakıflar Bakanlığı attığı adımlarla camileri siyasi tartışmalardan uzak tutmayı ve radikal İslamcı propagandaların etkisini azaltmayı amaçlıyor.

Kahire yönetimi, 2013’de İhvan hükümeti devrildiğinden beri camilere sıkı uygulamalar getirdi, ders ve hutbelerin süresini kısaltırken, Cuma hutbelerinin konularını da tek bir merkezden belirlemeye başladı. Bakanlık ayrıca bağış kutularını takibe aldı. Ancak gözlemciler bazı radikal propagandacıların halen cami, mescit ve zaviyelerde bulunduğunu tahmin ediyorlar.