Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da seçim yasakları bugün başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin seçim kampanyasını yürüten görevliler dün, bugün başlayacak ve önümüzdeki pazar günü sonra erecek seçim yasakları nedeniyle hafta boyunca faaliyetlerine hız verdi. Seçim yasaklarına ilişkin kanun gereği seçimlere 48 saat kala seçim kampanyalarının durdurulması gerekiyor. Mısır cumhurbaşkanlığına aday olan Abdülfettah Sisi’nin tek rakibi oylamada fazla bir şans verilmeyen Yarın Partisi’nin genel Başkanı Musa Mustafa Musa.

Mısır Milli Seçim Kurulu (MSK) Başkan Laşin İbrahim; Mısır halkının, özellikle de ülkeyi çepeçevre saran sorunların bulunduğu ve istikrarın sağlanmasına yönelik önemli kalkınma çabalarının olduğu şu dönemde seçimlere katılım gösterilmesinin önemine işaret etti. Halkın idrak eden bilincine güvendiğine vurgu yaparak Mısır kadınının ve sahip olduğu milli hissiyatın seçim sandıklarına gidilmesi konusunda oynadığı hayati role güvendiğine de dikkat çekti.

Laşin İbrahim, özellikle önceki seçimlerde öncü bir rol oynamaları nedeniyle Mısır kadınının seçimlerin başarılı olmasında belirleyici bir faktör olduğunu söyledi.

Laşin İbrahim, Mısır’ın resmi haber ajansı MENA’ya verdiği demeçte cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şeffaf olmasının ve seçmenlerin iradesinin sonuçlara yansımasının vazgeçilemez olduğunu ifade etti. Laşin açıklamasının devamında seçimlerin, sonuçların açıklanması da dâhil her şeyi ile güvenlik içinde gerçekleşmesinin en önemli teminatlarından birinin, Milli Seçim Kurulu (MSK) yönetiminin tamamen yargısal bir oluşum olması ve oy verme işleminin hâkimlerin gözetimi altında yapılması olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin herkes tarafından takip edilebileceğine dikkat İbrahim; basın, medya, yerel ve ulusal sivil toplum kuruluşlarının seçimleri yakından takip edeceğine, MSK’nın seçimlerin takip edilmesine ilişkin kanunların verdiği haklar çerçevesinde kendilerinden gelen tüm taleplerin yerine getirilmesi konusunda istekli olduğuna dikkat çekti. Laşin İbrahim; MSK’nın herkese açık olduğunu, tam bir şeffaflık içinde çalıştığını ve kanuna uygun bir şekilde seçimlerin takip edilmesini zaruri toplumsal bir ortaklık olarak gördüğünü kaydetti.

MSK Başkanı, Mısır genelindeki alt sandık kuruluna bağlı 13 bin 687 sandık olduğunu, sandık kurullarının 367 genel kurul ve Bidayet Mahkemeleri Başkanlığı’na bağlı 38 kurul tarafından denetlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 18 bin 678 asli ve yedek hâkimin denetleyeceğini ve bunlara 103 bin görevlinin yardım edeceğini belirten Laşin, her sandık kurulundan aralarında yönetici ve sanatçıların bulunduğu 6 ila 7 kişinin bulunacağını ifade etti. Laşin İbrahim, seçimin aralarında teröristlerin bölgeden kovulmasından sonra üst düzey güvenlik istikrarının sağlandığı kuzey Sina’nın da bulunduğu Mısır’daki şehirlerin genelinde yapılacağını ve MSK’nın ilgili tüm kurumlarla, özellikle de seçmenlerin ve denetimci hâkimlerin güvenliğini korunması için polis ve silahlı güçlerle koordinasyon içinde olduğunu belirtti.

İbrahim açıklamalarının devamında MSK’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerine tam olarak hazırlandığını, bütün belge ve lojistik hazırlıkları temin ettiğini ve seçim kurullarını denetleyen hâkimlerin oy pusulaları ve seçim belgelerini cumartesi ve pazar günü tam olarak teslim alacaklarını söyledi. Laşin İbrahim son olarak oy sandıklarında herhangi bir hile ve değişimim yapılmasının engellenmesi için sandıkların seri numaralı plastik kilitlerle kapalı olacağını, oy pusulalarının içine konulması için sandıklarda bulunan boşluğun her seçim gününün sonunda seri numaralı plastik kilitlerle mühürleneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin seçim kampanyası dün propagandalarını yoğunlaştırdı. Şarku’l Avsat, Mısır genelinde yapılan faaliyetleri takip etti. Kahire’de “Haydi Sisi” kampanyası, seçimlere katılım gösterilmesine teşvik olarak Facebook’taki resmi hesabından gerçekleştirdikleri son faaliyetlerden bazı resimler yayınladı. Resimlerde kampanyaya destek veren gençlerin Kahire’deki caddelerde ve sokaklarda üstü açık bir otobüsle gezdikleri görülüyor.

“Haydi Sisi” kampanyası dün, Kahire’deki bir otelde kapanış konferansını yaptı. Konferansta yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Dünya bizim tarihi bir duruş sergilediğimize şahit oluyor. Mısır’ın gelecekteki cumhurbaşkanını seçmemizi öngören anayasal hakkımızı kullanarak demokrasinin temellerini oluşturduğumuzu gösteren bir temel taş dikiyoruz.”

Gize ’de Mısır Dernekler Genel Birliği Gençlik Sekreterliği’nin bazı üyeleri motosikletler ve arabalar ile bir konvoy düzenledi. Gösteriye katılanlar “Mısır için hepimiz seninleyiz” diyerek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sisi’ye destek verdi. Göstericiler milli marşlar söyleyerek Sisi’ye destek veren pankartlar kaldırdı.

İskenderiye’de de “Vatandaş” adlı kampanya Sisi’ye destek olarak kalabalık bir miting düzenledi. Mitingde topluma örnek olan anneleri onurlandırmak için bir kutlama da tertip edildi. Yine “Mısır’a Destek Birliği” binlerce kişi ve İskenderiye’nin önde gelen ailelerinin katıldığı büyük bir gösteri ve konvoy düzenledi. Diğer taraftan “Neslin İradesi” gençlik kuruluşu Sisi’ye destek olarak bir insan zinciri oluşturarak görsel şölende bulundu. Sisi’ye destek veren resimler ve Mısır bayrakları kaldıran gençler seçimlere katılma çağrısında bulundu. İsmailiye şehrinde de seçimlere katılmaya destek veren birçok miting düzenlendi. Mitinglere katılanlar Sisi’nin vatanı yok olmaktan kurtardığına vurgu yaparak meselenin cumhurbaşkanını desteklemek değil Sisi’nin yeniden inşa ettiği Mısır’ı desteklemek olduğu ve Sisi’nin hasat zamanında da yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi.

Port Said Eğitim ve Öğretim Müdürlüğü’nün düzenlediği yürüyüşe de onlarca kişi katıldı. Ellerinde Mısır bayrakları ve üzerinde “ Çık ve katıl… Oyun emanettir”, “Yaşasın Mısır” yazan pankartlar bulunan göstericiler es-Saika şarkısını söyleyerek “Diğerleri bizim hakkımızda ne dediler?” diye bağırdılar.

Sisi’nin rakibi Musa Mustafa Musa’nın seçim kampanyası ise tam bir sessizliğe büründü.