Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da seçime katılımı teşvik etmek için indirim kampanyaları düzenleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır cumhurbaşkanlığı seçim propagandası çerçevesinde şehir, kasaba ve köylerde seçime katılım çağrısı yapılıyor. Sokaklarda seçimlere dair afiş, konferans ve seminer ilanları yer alırken, bunlardan mevcut seçimlere katılma noktasında en fazla motivasyon gücüne sahip olanı hiç kuşkusuz ki vatandaşlara indirim vaat eden ilanlar oldu. Bu yöntem, vatandaşları seçimlere katılmaya davet etmenin yanı sıra ülkedeki ticari ve ekonomik faaliyetleri de teşvik etti.

İndirimlere oy kullanma şartı

Giza Valiliği’nde yer alan 6 Ekim Şehri’nde bulunan Ortadoğu’nun en büyük eğlence parklarından biri olan ‘Dream Park’, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımı teşvik etmek için ‘Oyunuzu verin ve seçim günlerinde yüzde 50 indirim ile Dream Park’a gelin’ ifadelerinin yer aldığı bir tanıtım ilanı yayınlandı. Fakat ilanda şu ifadelerle iki şey şart koşuldu; “Bu indirim sadece seçim etkinliğine katılanlar ve parmağında seçimlerde oy verdiğine dair mürekkep bulunanlar için geçerlidir.”

Carrefour mağazaları da benzer bir promosyon ilanı yayınlayarak, “Cumhurbaşkanlığı seçim gününde yüzde 50 indirim. Seçim formunuzun bir fotoğrafı ile gelin ve indiriminizi alın. İndirim sadece seçim günlerinde, elektrikli aletler hariç tüm ürünler için geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Ceramica Cleopatra Şirketler Grubu da bu yaklaşımı takip ederek, tarihinin en büyük indirimini duyurdu. Şirket, seçim günlerinde seramik ürünlerinde yüzde 40 indirime giderek seçimlere katılımı arttırma yönünde destekte bulundu.

Bazı emlak şirketleri, elektrikli ev aletleri mağazaları ve diğer farklı sektörler de bu yöntemi uygularken, bu promosyon yöntemleri sadece ticari kurumlarla kalmadı, kültür merkezlerine kadar uzandı.

Mısır’daki Rus Kültür Merkezi, seçimlerde oy kullananların kurs fiyatlarında yüzde 50 indirim yapılacağını bildirdi.

İndirimler ekonomiye katkı sağlıyor

Şarku’l Avsat’a değerlendirmede bulunan Ezher Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Ekonomist Salahaddin Fehmi, “Mısır’daki siyasi ve ekonomik olaylar, ülkedeki mevcut olaylarla birbirleriyle bağlantılı olmaları bakımından karşılıklı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ticari ve eğlence işletmelerinin ekonomik olarak teşvik edilmesi, bu kurumlar ve devlet üzerinde geriye dönük bir etkiye sahiptir. Bu kurumlar tarafından sunulan indirimler, öncelikle Mısır’ı ekonomik olarak desteklemeyi, vatandaşların büyük kesimini seçimlere çekmeyi, politik hayata katılmalarını ve aynı zamanda ekonomik açıdan fayda sağlamayı amaçlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Fehmi, “İndirim oranı, ister küçük isterse büyük olsun, bu kurumlara maddi zarar vermez. Bu indirimler nedeniyle gelen vatandaşların sayısı normal günlerde alışveriş yapanların sayısından fazla olacaktır. Bu nedenle, seçim günlerdeki satışların oranı çok yüksek olacaktır ve kurumlar kazanacaktır” ifadelerini kullanarak bu promosyonun herkes açısından kazançlı olacağını dile getirdi.