Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da silahlı çatışma: 8 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Feyyum ve Doğu Cize şehirlerinde yürütülen terörle mücadele kapsamında ‘Hasm Hareketi’ üyesi 8 teröristin öldürüldüğü, 5 kişinin de tutuklandığı” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) silahlı kanadı ‘Hasm Hareketi’ üyelerinin saldırılar için kullandığı sığınakları bir süredir takip edildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın Şarku’l- Avsat’a yaptığı resmi açıklamada, “son zamanlarda yapılan takipler sonucunda, örgüt liderlerinin yapılan eylemlere katıldığı bilgisi ulusal güvenlik teşkilatımızca da doğrulandı. Bu takipler esnasında çıkan çatışmalarda bazıları öldürülürken bazıları da tutuklanarak cezaevine konuldu. Örgüt, kutuplaşma üzerinden yeni eleman kazanmak için, bazı gençleri Feyyum’daki çöl bölgelerinde yoğun bir eğitime tabi tutuyor. Bu eğitimlerin içeriği ise şöyle; Çeşitli silahların nasıl kullanılacağı, kendini koruma yöntemleri, iletişim bilgilerini gizli tutma. Bu eğitimin amacı da yapılacak terör eylemlerine zemin hazırlamak” olarak belirtiliyor.

Açıklamada, “Feyyum kentine bağlı Sinnuras kırsalında, silahlı gruplara ait eğitim kampına operasyon düzenlendi. Polise ateşle karşılık verilmesi üzerine çıkan çatışmada 8 kişi vurularak öldürüldü” ifadelerine yer verildi.

Sığınağa yapılan baskın sonucu ele geçirilenler arasında; otomatik tüfekler, tabanca kurşunları, 9 mm tabanca, biraz mühimmat, atış kovanları, bazı gıda ürünleri, konserve yiyecekler, atış talimleri için kullanılan sütunlar, 2 motosiklet, Jerry kutuları (benzin mataraları), ve biraz da yakıt yer alıyor.

Bu bağlamda, eşzamanlı yapılan baskınlarda, hareketin terör eylemlerini planladığı merkezlerde vinç makinaları tespit edildiği belirtiliyor. Baskınlar sonucunca 5 kişi tutuklandı. Vinç makinalarının içinde, örgütün önümüzdeki günlerde planladığı saldırılara ait evraklar çıktı.

Güvenlik güçleri, yaptığı takipler neticesinde başsavcılıktan soruşturma kararı çıkarmıştı.

Hasm Hareket’i, Kahire’de polisleri hedef alan saldırı ve geçen hafta 1 askerin öldüğü 3 kişinin de yaralandığı saldırıyı üstlenmişti.