Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ordusundan Sina’da terör operasyonu: 15 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’da bulunan Sina Yarımadası’nda terör unsurları ile girilen çatışmalar sonucu, 15 terörist öldürüldü.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Mısır Ordusu Resmi Sözcüsü Kurmay Albay Tamir el-Rıfai, çatışmalar sonrası teröristlere ait çok sayıda silahın yanı sıra, bir kablosuz iletişim merkezinin ele geçirildiğini, ordu güçlerinin istihbari bilgilere dayanarak teröristlere ait 11 mevziye bombardıman düzenlediğini söyledi.

Rıfai, Facebook aracılığıyla yaptığı açıklamada, ordu güçleri tarafından keşfedilen teröristlere ait bir yeraltı sığınağında bin 500 kilogramdan fazla C4 patlayıcı maddesi, TNT bomba düzenekleri, 56 patlayıcı düzenek ve bomba yapımında kullanılan 13 elektrik trafosunun ele geçirildiğini bildirdi.

Ayrıca ordu güçleri, teröristlere ait bir kablosuz iletişim merkezi ile 38 tüneli imha etti.

Rıfai, konuya ilişkin açıklamasında, Sina’da devam eden operasyonlar kapsamında, aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu haklarında tutuklama kararı olan 153 terör şüphelisinin yakalanarak haklarında gerekli yasal işlemin başlatıldığını belirterek, operasyonlarda teröristler tarafından bomba yapımında kullanılan maddeler ile çeşitli silahların depolandığı 181 mağara ve yaşam alanı ile 76 yüksek tahrip etkisine sahip bomba düzeneklerinin imha edildiğini belirtti.

Sözcü, açıklamasında, teröristlere ait olduğu düşünülen plakasız 6 araç ile 17 motora el konulduğunu, uyuşturucu otların ekildiği 13 tarlanın imha edildiğini ve 800 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildiğini sözlerine ekledi. Bununla birlikte, askeri mühendisler, teröristler tarafından yollara döşenen 63 mayını temizledi.

Mısır Deniz Kuvvetleri ise Mısır sahillerinde şüpheli gemilerde arama çalışmaları gerçekleştiriyor. Teröristlerin ikmal yolunu kesen Deniz Kuvvetleri, ayrıca, sahil şeridi boyunca terör hücrelerine yönelik baskınlar düzenliyor.

Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçlerinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘2018 Sina Operasyonu’ kapsamında, bölgedeki anayollara 563 kontrol noktası kurulurken, Sina çölündeki el-Cumhuriyet bölgesinde sürdürülen operasyonlarla bir tekfirci terörist yaralı olarak ele geçirilirken, üzerlerinde çeşitli iletişim araçları ve silah bulunan 5 kişi de gözaltına alındı.

Mısır ordusu, geçtiğimiz Cuma günü, Sina Yarımadası ve Nil Deltası’nda terör gruplarına karşı kapsamlı askeri ve güvenlik operasyonu başlattığını ilan etmişti.