Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da terör suçlularına 10 idam daha | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ceza mahkemesi, bugün, ikisi gıyabi olmak üzere 10 kişiye idam cezası verdi. Mahkeme, sanıkları ordu ve polis merkezlerine saldırı, suikast ve bombalı eylem düzenlemekten suçlu buldu. Dava kamuoyunda “İmbaba Hücresi” olarak biliniyor. Ayrıca mahkeme, biri gıyabi olmak üzere 5 kişi hakkında 25 yıllığına müebbet hapis cezası verirken vefat eden bir şüphelinin ise davasını düşürdü.

Mısır Başsavcılığı, Anayasayı askıya almak, vatandaşlara yönelik terör eylemlerinde bulunmak ve hükümeti çalışamaz hale getirmek için terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla şüphelileri, ceza mahkemesine sevk etmişti.

Sanıklara bir çok suçtan yargılanıyor

Şüphelilere yönelik suçlamalar arasında meşru yöneticiyi tekfir ederek isyan organize etmek suretiyle yönetim düzenini zorla değiştirmek, ordu ve polis mensuplarına yönelik saldırı düzenlemek ve toplumsal düzeni bozucu eylemlerde bulunmak gibi suçlamalar da bulunuyor.

Başsavcılık, soruşturma kapsamında, ayrıca, şüphelilerin cinayet, yasadışı yollarla silah bulundurmak, terör eylemlerinde kullanmak üzere bomba yapımında kullanılan maddeleri depolamaktan da suçlu bulmuştu.

Soruşturma, yasaklı terör örgütü İhvan-ı Müslimin’e bağlı şüphelilerin 30 Haziran 2013 devriminden sonra bir terör hücresi oluşturduğunu ortaya koyarken, söz konusu kişilerin Giza kentinde yollara bomba döşeyerek terör eyleminde bulunduğu ve İmbaba Emniyet Müdürü ile bazı polis memurlarına yönelik suikast hazırlığı yaptığını tespit etti.

Şüphelilerin soruşturma esnasındaki itiraflarına göre, söz konusu şüphelilerin büyük kısmı Rabia ve Nahda meydanlarındaki gösterilere katılırken, polise karşı saldırılarda kullanmak üzere çeşitli silah ve patlayıcı satın aldı.

Soruşturma sonuçları ve şüphelilerin itiraflarından, şüphelilerin polis güçlerine karşı terör eylemlerinde bulunmak üzere askeri eğitim aldığı ve bu silahlarını İhvan-ı Müslimin tarafından düzenlenen eylemlerde kullanmaya hazırlandığı ortaya çıktı.