Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da yakalanan Libyalı militan, Vahat bölgesindeki saldırının detaylarını anlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır polisine saldırı düzenleyen terörist gruba düzenlenen baskın esnasında yakalanan Libyalı militan Abdurrahim Muhammed el Mismari, Vahat bölgesinde gerçekleşen saldırı hakkında bilgi verdi.

Mısır İçişleri Bakanlığı, tarafından dün yapılan açıklamada, 20 Ekim’de polis ve güvenlik kuvvetlerine yapılan silahlı saldırıdan sonra aranan Abdurrahim Muhammed el Mismari’nin (25), Libya’nın Derne kentinde Mısır güvenlik güçleri tarafından yakalandığını bildirdi.

İfadesi alınan Mismari, o ve diğer yabancı savaşçıların, ocak ayından bu yana Mısır’ın batı çölündeki vahalara yerleştiklerini itiraf etti.

El-Mismari, Mısır El Hayat televizyonu tarafından yayınlanan ifadesinde, kendisinin ve diğer örgüt üyelerinin El-Kaide’ye yakın düşünceyi benimsediğini, ABD’yi en büyük düşman olarak gördüklerini, aynı zamanda DEAŞ’a da karşı olduklarını söyledi.

“İmanımın gereği öldürdüm, inşallah mükafatını alacağım” diye konuşan el Mismari, Libya ulusal ordusuna karşı Libya’daki operasyonlara katıldığını da itiraf etti.

Mısır’a 13 kişi girdiklerini söyleyen el-Mismari, RPG roketatar ve SAM füzesi gibi ağır silahları Libya’daki aşırılık yanlısı örgütlerden aldıklarını açıkladı.

Vahat bölgesindeki saldırı hakkında da konuşan el Mismari, Giza ve Kahire yakınlarındaki Vahat bölgesinde seyir halinde olduklarını ve polisin onları aradığı konusunda hiçbir bilgileri olmadığını söyledi.

Polis kontrol noktasına yaklaştıkları zaman Şeyh Hatem ve örgütün diğer üyelerinin haberdar edildiklerini söyleyen el Mismari, polis arabalarının kendilerine 150 metre kadar yaklaştığı zaman, RPG ve SAM ile polisleri hedef aldıklarını söyledi.

Polis kuvvetleri ile çatışmalarının 20 Ekim Cuma öğleden sonra başladığını ve yaklaşık 1.5 saat sürdüğünü belirten el Mismari, örgüt unsurlarının çatışmalardan sonra olay yerinden kaçtığını ve birden fazla yerde saklandıklarını söyledi.

Gıda ve araç yakıtlarının tükenmesi nedeniyle Libya sınırına doğru kaçamadıklarını ve çölde 11 gün boyunca sürekli yer değiştirerek saklandıklarını söyledi.

El Mismari, Vahat bölgesinde meydana gelen çatışmalardan 11 gün sonra, askeri bir uçakla hava saldırısına maruz kaldıklarını, örgütün militanlarının öldüğünü ve kendisinin de çöle doğru kaçtığını anlatarak, “Güvenlik güçlerine ateş açtığımda Mısır güçleri beni yakaladı” dedi.

Öte yandan Mısır İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, hava kuvvetleri 31 Ekim’de yaptığı baskın sırasında 15 militanı öldürdü.