Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da yapılan arkeolojik kazılar tarihe ışık tutuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısırlı arkeologlar, Çarşamba günü ülkedeki arkeolojik kazı alanı olan San el Hacer bölgesinde devam eden çalışmalar sırasında MÖ 3. yy’da Mısır’ı yöneten Kral III. Ptolemy’nin tasvir edildiği altın paralar ve bir binanın parçalarını oluşturan kırmızı tuğlalar bulunduğunu açıkladı.

Tarihi Eserler Bölümü Başkanı Dr. Eymen Aşmavi, 16 metre uzunluğunda 1.8 metre yüksekliğindeki yapının muhtemelen Greko-Roma döneminden kaldığını ifade etti.

Önümüzdeki günlerde binanın tamamı ortaya çıkarılacak

Aşmavi, aynı zamanda çok sayıda çömlekler, bronz heykeller, yazıt kalıntıları, hiyeroglif bir yazı ve küçük bir koç heykeli bulunduğunu söyleyerek, önümüzdeki dönemlerde binanın tamamının ortaya çıkarılarak çalışmaların tamamlanacağını belirtti.

Hanedan Öncesi Mısır dönemine ait eserler bulunuyor

7 bin yıl öncesinde dayanan San el-Hacer köyünde özellikle Hanedan Öncesi Mısır döneminden kalan tarihi eserler bulunuyor. Antik Yunanlılar Mısır’a girdiğinde Nebat Tapınağı’ndaki kahinlerden tıp eğitimi aldı. Ayrıca Beyt’ul Hayat adı verilen büyük bir salonun bulunduğu bölgede çeşitli bilimler hakkında eğitimler de aldılar. Kutsal kabul edilen San el-Hacer bölgesinden ise ölen kralların cenaze alayı geçmek zorundaydı.

Bölgede çalışmalar hız kazandı

1850 yılında Fransız arkeolog Auguste Mariette tarafından keşfedilen San el-Hacer’de 1893 yılında arkeolojik eserler bulundu. Daha sonra bölgede Mısırlı arkeolog Ahmed Paşa Kamal köyün yakınlarındaki el-Kavadi kasabasında kazılar yaptı. Arkeolojik kaynaklara göre, 3 heykel ve antik mezar bulundu.

Bulgular Ramses döneminden kalma

1901 yılında ise Nebat Kahini Vah İb Ra’nın büyük heykeli bulundu. 70’li yıllarda Mısırlı arkeologlar Helenistik döneme ait Hamam ve Ramses döneminden kalan büyük bir kraliçe başı ve hiyeroglif yazıtlı bazalt tabut kapağı buldu.

Tarihi eserler komisyonu başkanı Said el-Asal, keşfedilen en önemli parçalardan birinin IV Ptolemy’nin babası Kral III. Ptolemy’nin anısına yaptırdığı 28 gram ağırlığında ve 2.6 cm çapında altın para olduğunu söyledi. Paranın üzerinde Kral Ptolemy yüzü ve kralın omuzunda da Poseidon sembolü bulunuyor. Paranın arka yüzünde ise ışıldayan bir resim ve kralın adı yazıyor. Kralın özelliklerini anlatan bu parayı arkeologlar, müzede sergilenmeden önce restore edilmesi için teslim etti.