Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’da yeni İstihbarat Başkanı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Genel İstihbarat Başkanı Halid Fevzi’yi görevinden alarak yerine Başkanlık Ofisi Müdürü General Abbas Kamil’i getirdi. Aralık 2014’te istihbaratın başına geçen Halid Fevzi’nin görevinden azledilmesinin sebebi hakkında ise bir açıklama yapılmadı. Yerel basında yer alan haberlerde Fevzi’nin sağlık durumunun iyi olmadığı ve tedavi gördüğü ifade edildi. Ülkedeki Genel İstihbarat Servisi ajanlarının doğrudan Mısır Cumhurbaşkanı’na bağlı olduğu kaydedildi.

General Fevzi, birkaç yıldır Genel İstihbarat Servisi’nin üzerinde çalıştığı Filistin uzlaşısı dosyasında aktif rol oynamış, bir kaç ay önce de Ramallah’taki Filistin Yönetimi ile Gazze’deki Hamas arasındaki sorunların giderilmesi için çalışmıştı. Ancak gözlemcilere göre Kahire Anlaşması’nın imzalanmasından aylar sonra bugün uzlaşının halen sağlanamaması General Fevzi’nin görevden alınmasının ardında yatan sebep olabilir.

Fevzi’nin yerine atanan Başkanlık Ofisi Müdürü Abbas Kamil, daha önce Sisi’nin Askeri İstihbarat Müdürlüğü görevini sürdürdüğü sırada onun yardımcılığını yaptı. Daha sonra Sisi’nin Mursi hükümetinde Savunma Bakanı olarak görev yapptığı dönemde de büro müdürlüğü görevini üstlendi.

Kamil, Sisi’Nin Cumhurbaşkanı olmasının ardından Başkanlık Ofisi Müdürü görevine getirilene kadar onun arkasında birkaç kez göründü. Özellikle Cumhurbaşkanı Sisi’ye çok yakın olduğu için Mısır’ın güçlü isimlerinden bilinen Kamil’in ilk ortaya çıkışı ise Sisi’nin yemini töreni sırasında oldu.

Halid Fevzi’nin görevden alınma kararı, geçen ekim ayında Genelkurmay Başkanı Mahmud Hicazi’nin görevden alınmasının ardından Mısır’da yaşanan ve hassas noktalardaki güvenlik birimlerine yönelik yapılan yakın tarihli en büyük değişiklik.

Fevzi’nin görevden alınma kararından günler önce ABD merkezli New York Times gazetesi Kudüs ve cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi konularda medyanın haberlerinin yönlendirilmesi konusunda bazı güvenlik birimleri arasında geçen telefon konuşmalarının sızdırıldığından bahsetmişti. Basında özellikle medya yönetimi dosyasında güvenlik birimleri arasında çatışmalar olduğuna dair doğrulanmamış haberler de çıkmıştı.