Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’daki ‘dış finansman’ davasında hapis cezalarının iptali istendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır mahkemesi basında ‘dış finansman’ adıyla yankılanan davada haklarında hapis kararı alınan üçü Amerikalı 16 zanlının yeniden yargılanmasına karar verdi.

Yargı kaynakları, dış finansman davasında hapse mahkûm olan 16 zanlının Kahire Ceza Mahkemesi’nin başka bir bölümünde yeniden yargılanacağını aktardı. Kaynaklar, Temyiz Mahkemesi tarafından dün alınan kararla Ceza Mahkemesi tarafından zanlılara verilen hapis cezasının yanı sıra para cezalarının da iptal edildiğini kaydetti.

Davada, Mısırlıların yanı sıra ABD, Almanya, Sırbistan, Norveç, Filistin ve Ürdün gibi çeşitli milletlerden 43 aktivist, Mısır’da ruhsatsız olarak faaliyet gösteren 68 insan hakları örgütü ve sivil toplum kuruluşu aracılığıyla bazı ülkelerden 60 milyon dolar bağış almakla suçlanmıştı. Mısırlı yetkililer 2012’de ruhsatsız olarak faaliyet gösteren beş sivil toplum kuruluşunun Kahire ve bazı Mısır şehirlerinin yanı sıra ABD ve Almanya’daki şubelerini de kapatma kararı aldı. Davada hüküm giyen zanlılar söz konusu beş sivil toplum kuruluşundandı. Mısırlı yetkililer, yabancı uyruklu mahkûmların Mısır’da izinsiz olarak faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Temyiz Mahkemesi Savcısı dün gerçekleştirilen istişareler sonucunda davalıların temyiz başvurusuna ve kefaletle serbest bırakılma taleplerine izin verilmemesinin yanı sıra davada bahsi geçen para miktarınca cezaya çarptırılmaları ve masraflardan sorumlu tutulmalarını tavsiye etti.

Savcılık, ayrıca Mısır Demokrasi Enstitüsü, Siyasi Taraflar Kıdemli Öğretim Görevlisi Robert Frederick Baker, Uluslararası Gazeteciler Derneği Müdürü Yahya Zekeriya Ganim, ‘Freedom Hause’ Örgütü Program Direktörü Mısır asıllı ABD vatandaşı Şerif Ahmed Mansur ve ‘Freedom Hause’ Örgütü Program Koordinatörü Muhammed Ahmed Abdulaziz’in haklarındaki iki yıllık hapis cezasının iptali için Temyiz Mahkemesine yaptıkları iptal başvurusunun da reddedilmesini tavsiye etti.