Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’daki kilise saldırganı ameliyat edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, dün Başkent Kahire’nin Hilvan semtinde bulunan bir Kilise’ye saldıran teröristin saldırı sonrası alındığı ameliyattan çıkarıldığını söyledi.

Güvenlik kaynaklarından bilgi aktaran Mısır’ın resmi haber ajansı Eş-Şarku’l-Evsat’ın (MENA) yayınladığı haberde, saldırıyı gerçekleştiren teröristin, ayaklarından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını aktardı.

Saldırıyı DEAŞ üstlendi

Öte yandan, dün meydana gelen kilise saldırısını DEAŞ terör örgütü üstlendi. Örgüt, akşam saatlerinde saldırıyı üstelendiğini ilan ederken, saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti.

Trump-Sisi ile görüştü

ABD Başkanı Donald Trump, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, kilise saldırısını kınadı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Trump’ın, Sisi’ye saldırıda hayatını kaybedenler için taziye sunduğu ve ABD’nin, teröre karşı mücadelesinde Mısır’ın yanında olduğunu bildirdiği ifade edildi.

Saldırı Noel hazırlığında olan Kıptilere yapıldı

Kahire’deki Hilvan semtinde bulunan Mar Mina Kilisesi’ne yönelik terör saldırısı Mısırlı Kıptilerin Noel kutlamasına hazırlık yaptığı günlerde gerçekleşti.

Mısır’da, Aralık ayı boyunca, 3 Kilise ve bir otobüsü hedef alan 4 ayrı saldırı meydana gelirken, saldırıları DEAŞ terör örgütü üstlenmişti.

DEAŞ Sina Yarımadası’nda barınıyor

Örgüt, Eski Mısır Cumhurbaşkanı ve İhvan-ı Müslimin Cemaati üyesi olan Muhammed Mursi’nin, 2013 yılında Ordu tarafından görevden uzaklaştırılmasından sonra başta Sina Yarımadası olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde ordu güçlerine yönelik saldırılar geçekleştiriyor.

Cami saldırısında 300 kişi hayatını kaybetti

Geçtiğimiz Kasım ayında, Sina’nın kuzeyindeki bir Cami’yi hedef alan ve 300 kişinin hayatını kaybettiği saldırının arkasında da DEAŞ terör örgütünün olduğu düşünülüyor.

Mısır İçişleri Bakanlığı, cuma akşamı yayınladığı açıklamada, kilise saldırısının 33 yaşındaki İbrahim İsmail Mustafa adlı bir terörist tarafından yapıldığını ve söz konusu teröristin daha önce de polise yönelik bir dizi saldırılara karıştığını duyurmuştu.

Devlet Televizyonu’na açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Resmi Sözcüsü Halit Mücahit ise Mar Mina Kilisesi’ne yönelik düzenlenen saldırıda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, saldırganın ise polis tarafından etkisiz hale getirildiğini bildirmişti. Ancak, ilerleyen saatlerde İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin Mar Mina Kilisesi etrafında dolaşan motorlu bir şüpheliyi yaralı olarak ele geçirdiği bildirildi.

Saldırganın ellerini bağladılar

Kilise saldırısını gerçekleştiren şahsın görüldüğü bir videoda saldırganı fark eden insanların elindeki bomba düzenekleriyle birlikte saldırganı yere yatırarak ellerini bağladığı görüldü.

İçişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre, Mısır polisi, saldırganın kiliseye bomba atmak üzereyken güvenlik güçleri tarafından yanındaki silahlarla birlikte teslim alındığı ifade edildi.

Saldırıya dair ayrıntılara yer verilen açıklamada, saldırganın kiliseye yaklaşmadan önce iki kişiyi silahla vurarak öldürdüğü, kiliseye yaklaşırken de aralarında bir polisin olduğu 7 kişiyi daha ateş açarak öldürdüğü bilgisi verildi.

“Mısır, güçlü olmaya devam edecek”

Saldırıya ilişkin bir açıklama yapan Mısır Kıpti Cemaati Lideri İkinci Teodoros, Mar Mina Kilisesi’nde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Emniyet güçlerine baş sağlığı dileyerek, “Mısır, güçlü olmaya devam edecek. Vicdan ve insani hislerden yoksun karanlık güçlerin üstesinden gelecek” dedi.

“Bu saldırılar birliğimizi hedef almaktadır”

Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmet el-Tayyib ise saldırı için bir taziye mesajı yayınladı. El-Tayyib, taziye mesajında, saldırıyı en sert ifadelerle kınadığını bildirerek, “Kıpti kardeşlerimizi hedef alan ve sürekli tekrarlanan bu saldırılar, bir dini cemaatten çok vatanımızı ve birliğimizi hedef almaktadır” cümlelerine yer verdi.

Kıptiler nüfusun yüzde 10’unu oluşturuyor

Yaklaşık 95 milyona ulaşan Mısır nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Kıptiler, Ortadoğu’daki en büyük Hristiyan cemaat olarak biliniyor.