Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’daki Minye saldırısıyla ilişkili 19 terörist öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada Minye kentinde Hristiyanları taşıyan otobüse düzenlenen saldırıya karışan 19 teröristin güvenlik güçleri ile girdikleri çatışma sonucu öldürüldüğü bildirildi.

İçişleri Bakanlığı, İç Güvenlik Ajansı tarafından elde edilen bilgiler doğrultusunda Minye’nin batı çölündeki dağlık bölgelere doğru bir grubun kaçtığı haberinin alındığı ve kaçanların 7 Hıristiyanın ölümüne neden olan saldırıyı gerçekleştirenler olduğunun belirlenmesiyle baskın düzenlendiğini belirtti. Bakanlık, güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 19 teröristin öldürüldüğünü aktardı.

Açıklamada teröristlerin üzerinden çıkan silahlara ve mühimmatlara el konulduğu belirtilirken güvenlik güçlerinin tüm yasal prosedürleri uyguladığı ve Devlet Yüksek Güvenlik Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Cuma günü Kahire’nin 260 kilometre güneyindeki Minye’de, Anba Samuel Manastırı’ndan çıkan Hıristiyanları taşıyan otobüse düzenlenen saldırının sorumluluğunu DEAŞ üstlenmişti.
Bugün Şarm El-Şeyh’teki Dünya Gençlik Forumu’na katılan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Terör saldırısında bir Mısırlının ölmesi tüm Mısırlıların canını yakar. Bizim kardeşlerimiz ve vatandaşlarımız hedef alındı. Mısır’da dinler arasında ayrım yapmayız. Yani Mısırlılar tüm Mısırlılar için üzülür. Artık söylenecek bir şey yok. Yapılması gerekenler var.”

Sisi açıklamasının devamında dini söylemi yeniden düzenleme ihtiyacını da vurguladı.