Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’daki ‘Parlak Yıldız 2018’ tatbikatı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır, ABD, Suudi Arabistan, Yunanistan, Ürdün, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İtalya ve Fransa’nın katıldığı “Parlak Yıldız 2018” adlı ortak askeri tatbikatta olağanüstü tehditlere karşı askeri eğitim veriliyor.

Mısır ordusu sözcüsü Albay Tamer Rifai yaptığı açıklamada, Deniz kuvvetleri “olağanüstü tehditler” ile mücadele etmek için ortak tatbikatlar yapıldığını açıkladı.

Rifai, tatbikat kapsamında terörle mücadele konusunda pratik ve teorik derslerin yanı sıra el yapımı patlayıcılar, el bombası, terör örgütlerine ait mühimmatlar konusunda eğitim verildiğini ifade etti. Mısır Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Özel Kuvvetler, şüpheli gemilere girmek, ziyaret ve muayene hakkının uygulanmasını sağlamak ve yaralıların destek ve tıbbi tahliyesini sağlamak için eğitime katıldılar.

Rifai, özel kuvvet unsurlarının, bir yerleşim bölgesinde silahlı bir teröristlerin olduğu yere sızma ve hava kuvvetleri, yıldırım kuvvetleri arasındaki işbirliğiyle hayatı normale döndürmeye yönelik eğitimlerin devam ettiğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı geçen 9 Eylül’de Mısır, ABD, Suudi Arabistan, Yunanistan, Ürdün, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İtalya ve Fransa’nın da katıldığı, Mısır’ın kuzey batı bölgesinde “Parlak Yıldız 2018” adlı ortak bir askeri tatbikata başladığını duyurmuştu.

Mısır yönetimi son aylarda askeri tatbikatlara ağırlık vermeye başladı. Söz konusu tatbikatlara özellikle ABD, Fransa, Suudi Arabistan ve BAE’nin devamlı katılması dikkati çekiyor.