Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’dan beIN Sports’a 45 milyon dolarlık ceza | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Rekabet Kurumu, Kahire Ticaret Mahkemesi’nin Katar merkezli ‘beIN Sports’ kanalına verilen yaklaşık 45 milyon dolarlık para cezası kararını onaylamasını memnuniyetle karşıladı. Rekabet korumu, beIN Sports’un, abonelerini tam paket almaya zorlamak ve takip etmek istedikleri turnuvalarda seçim özgürlüğü tanımaması sebebiyle uydu kanalları pazarına zarar verdiği gerekçesiyle para cezasına çarptırılmasının ardından Kahire Ticaret Mahkemesi yaklaşık 45 milyon dolarlık para cezasını onayladı.

Karar, beIN Media Group ve CEO’su Nasır el-Halifi’nin yapılan ihlaller sebebiyle kesilen para cezalarını ödemesi için yargı yoluyla yapılan şikâyetleri destekliyor. Katar merkezli el-Cezire kanalı tarafından kurulan bir spor kanalı olan beIN Sports, Afrika Süper Kupası, İngiltere Premier Ligi, Avrupa Şampiyonlar Ligi, İtalya ve İspanya Ligi gibi çeşitli turnuvaların canlı yayın haklarının yanı sıra Dünya Kupası maçları gibi daha birçok lig ve şampiyona maçlarının yayın haklarını elinde bulunduruyor.

Rekabetin Kurumu Başkanı Dr. Emir Nebil Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “beIN Sports tarafından yapılan ihlallere yönelik para cezasını destekleyen bu karar, ayrıca Kurumun spor kanalları alanındaki kurallar, yönetmelikler ve yerel yasalarda reform yapma çabalarını da destekliyor. Bu kararlar, rekabet kurumlarının olmadığı bir dönemde haksız rekabet ile yasadışı tekelci uygulamalar yapanların verdiği zararların onarılmasına yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

Katar merkezli kanalın haksız uygulamalarına yönelik Ocak ve Mart aylarında görülen iki ayrı davada toplamda yaklaşık 45 milyon dolarlık para cezası kesilmesi kararlaştırılmıştı.

Kararın, yerel ve uluslararası spor federasyonları kararlarının yanı sıra Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) tarafından verilen kararla çakışmasına yönelik Emir Nebil, “Verilen ceza, abonelerin seçimlerine müdahale ve abonelik yönetmeliklerine getirilen sınırlamalar ile ilgili. Ancak, diğerlerinin kararları o devletlerin yönetmelikleri ve yasalarına tabi” şeklinde konuştu.

Rekabeti Koruma Kurumu Başkanı bununla birlikte, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) FIFA ile ilgili yolsuzluk suçlamalarına dair sürdürdüğü soruşturmaların yanı sıra Avrupa’da UEFA Avrupa Ligi’ndeki tekelci uygulamalara karşı alınan tedbirlere dikkat çekti.

beIN Sports’a karşı alınan kararın bozulup bozulamayacağına dair bir soru ile ilgili olarak Nebil, “Uygulanabilir bir karar. Şirket, temyiz başvurusunda bulunmaya karar verse bile, kararı etkilemiş yanlış bir yasal prosedür olup olmadığı değerlendirilir. Fakat temyize gitmesi kararı alınmadıkça karar geçerliliğini korur” ifadelerini kullandı.