Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’dan Etiyopya’ya Nahda Barajı çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır, Etiyopya’ya, Nahda Barajı ile ilgili müzakere sürecini hızlandırma çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Etiyopyalı mevkidaşı Workneh Gebeyehu ile Addis Ababa’da yaptığı görüşmede, son bakanlar toplantısının sonuçlarının doğru bir şekilde uygulanmasının ve “hali hazırdaki yavaşlığın üstesinden gelinmesinin” önemini vurguladı.

Afrika Birliği Olağanüstü Zirvesi’nin hazırlık toplantılarının oturum aralarında bir araya gelen Şükri ve Gebeyehu, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve ortak bölgesel meseleleri ele aldılar.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Hafız, söz konusu görüşmede Nahda Barajı müzakereleriyle ilgili gelişmelerin tartışıldığını söyledi. Hafız’ın bildirdiğine göre Şükri, (Mısır, Etiyopya ve Sudan dışişleri ve savunma bakanları ile istihbarat şeflerinin) bakanlar toplantısı sonuçlarının doğru bir şekilde uygulanmasının ve mevcut yavaşlığın üstesinden gelinmesinin önemini vurguladı. Ayrıca, üç ülkenin liderlerinin ortak çıkarlara ulaşılması için tek bir devlet olarak hareket edilmesi yönündeki direktiflerinin uygulanması ve bağımsız bilimsel araştırma komitesinin çalışmalarının yeniden başlatılmasını gerektiğini ifade etti.

Sözcü yaptığı açıklamada, Etiyopya Bakanı’nın üç ülke arasındaki istişarelerde ilerleme kaydedilmesi için uygun bir yol bulunması ve bunun birkaç gün içinde kesinleştirilmesi konusuna dikkat çektiğini belirtti.

Sözcü ayrıca, toplantıda iki ülke arasındaki ikili işbirliğini güçlendirme yollarının ve Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında Üçlü Kalkınma Fonu kurumasına yönelik çabaların da ele alındığını belirtti. Sözcü’nün bildirdiğine göre Bakan Şükri, geçen temmuz ayında Kahire’de yapılan ilk toplantıda elde edilen başarıyı temel almanın gerektiğini vurguladı. Kahire toplantısında kararlaştırılan ilkelere uygun olarak uygulanacak projeler ile prosedürler ve kurumsal yönler konusunda anlaşma sağlanmasının önemine dikkat çekti. Öte yandan Etiyopya Dışişleri Bakanı ise, ülkesinin Kalkınma Fonu’nun harekete geçirilmesi ve üç ülke arasında kalkınma işbirliğinin geliştirilmesindeki rolünün avantajından yararlanmak için Mısır ve Sudan ile çalışma konusundaki istekli olduğunu vurguladı.

Mısır ve Etiyopya, Nahda Barajı’nın Mısır’ın Nil sularındaki 55.5 milyar metreküp olarak tahmin edilen payına yönelik zararlarına çözüm bulunması umuduyla Sudan’ın katılımı ile yıllardır pek çok müzakere gerçekleştiriyor.

Mısır, barajın inşasının ve ardından suyun barajın kendi gölünde depolanmasının, içme suyunun azalmasına ve tarım arazilerinin zarar görmesine yol açacağından endişe ediyor. Etiyopya ise, elektrik tedarik etmesi gerektiğini düşünüyor ve Kahire’ye herhangi bir zarar vermediğini söylüyor.

Bu yılın başlarında yapılan açıklamaya göre Etiyopya, bugüne kadar baraj inşaatının yüzde 66’sını tamamladı.

Bir Fransız danışman bürosunun 2015 yılında üç ülke arasında imzalanan ilkeler anlaşması uyarınca Nahda Barajı’nın Mısır ve Sudan üzerindeki etkisini değerlendirmek için çalışmalar yapması kararlaştırılmıştı.