Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’dan Sina’ya 15.4 milyar dolarlık yatırım hedefi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır yönetimi, 4 yıl içinde 15.4 milyar dolarlık yatırımla Sina Yarımadası’nı kalkındırıp çatışmalardan arındırmayı hedefliyor.

Planlama Bakanı Hale el-Said, bugün yaptığı açıklamada, hükümetin 2022 yılına kadar Sina Yarımadası’nda balık çiftliklerinin yanı sıra, ziraat, sağlık ve yol projelerine 15.4 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Sina Yarımadası’nın başta kuzey kesimi olmak üzere, ülke genelinde hükümet ile silahlı radikal gruplar arasında çatışmalar yaşanırken, Kahire yönetimi yarımadada kalkınma sağlamayı hedefliyor.

Bakan Said, açıklamasında, Sina’da hayata geçirilmesi planlanan en önemli projelerin, Süveyş kanalına yakın bölgedeki 15 bin 590 dönümlük alanda balık çiftlikleri kurulması, burada bir yapay göl oluşturulması ve Port Said kentinde bir sanayi bölgesi kurularak toplamda bin 339 kilometrelik 10 yolun yapılması olduğunu ifade etti.

Projeler kapsamında, bölgede yerleşim sitelerinin de kurulmasının hedeflendiğini belirten Said, Sina’da yapılması planlanan 15 sağlık kuruluşu kapsamında 9 hastanede çalışmaların başladığı bilgisini verdi.