Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’dan, Somali’ye destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, dün başkent Kahire’de Somalili mevkidaşı Muhammed Abdullah Fermacu ile bir araya geldi. İkili arasındaki görüşmede, Fermacu, ülkedeki güvenliğin sağlanması konularında Mısırlı meslektaşına bilgi verdi. Sisi ise, başta ulusal ordu olmak üzere devlet kurumlarının inşası ve kökleşmesi için Somali’ye her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı. Ayrıca Batı destekli Somali hükümetinin devrilmesi için el-Kaide’ye bağlı İslamcı el-Şebab örgütü tarafından askeri ve sivil hedeflere yönelik gerçekleştirilen şiddet ve bombalama olaylarının sık sık yaşandığı kaydedildi.

Şubat ayında görevi devralmasının ardından Mısır’a ilk ziyaretini gerçekleştiren Somali Cumhurbaşkanı’na Kahire’deki İttihadiye Sarayı’nda karşılama töreni düzenlendi. Mısır Başkanlık Resmi Sözcüsü Büyükelçi Ala Yusuf yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sisi’nin görüşmede, Somali’nin yeni Cumhurbaşkanı seçilmesi sebebiyle Fermacu’yu tebrik ettiğini açıkladı.

Sisi tarafından yapılan açıklamada, görüşmede özellikle ekonomi, ticaret, balıkçılık ve hayvancılık alanlarında Somali ile ikili iş birliğinin etkinleştirilmesinin önemine dikkat çekildiği belirtildi. Ayrıca iki ülke arasındaki mevcut iş birliğini ilerletmek için bu yıl gerçekleşen ziyaretlerin sonuçlarını takip etmek gerektiği vurgulandı.

Büyükelçi Ala Yusuf, Cumhurbaşkanı Fermacu’nun Mısır’a yönelik gerçekleştirdiği ilk ziyaretin memnuniyetle karşılandığını ve kendisinin tebrik edildiğini belirtti. Yusuf, iki kardeş ülke arasındaki tarihsel ilişkinin kendilerini bir araya getirdiğini kaydetti. Somali’ye verilen destekte Mısır’ın tarihsel rolüne övgüde bulunan Yusuf, bu desteklerin birçok alanda gerçekleştiğini vurguladı. Fermacu ise, iki ülke arasındaki iş birliğinden memnuniyetini dile getirdi.

Gerçekleşen görüşmede Sisi, Somali’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi üyeliği aracılığıyla da destekleyeceğini belirtti.

Geçmiş dönemlerde Somali ordusu komutanı Binbaşı General Ahmed Muhammed Jamali’nin de aralarında bulunduğu birçok Somalili bakan, Mısır’a yönelik ziyaretlerde bulunmuştu. İki ülke, teröre karşı mücadelede tüm alanlarda iş birliği konuları üzerinde durmuşlardı.

Mısır, Somali’de faaliyet gösteren Afrika Birliği Barış Gücüne, sınırlı sayıda eğitimci ve askeri danışman desteği sağlıyor.

Öte yandan Somali’deki Arap Birliği Başkanı Büyükelçi Hamoud bin Samaran Hureti, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, bu yılın sonunda veya önümüzdeki yılın başında Somali’nin yeniden inşası için özel bir Arap zirvesi düzenleneceğini duyurarak, bu yöndeki girişimler hakkında bilgi verdi.