Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’dan Sudan ve Etiyopya’ya mesaj: Başka ülkelerin işlerine karışmıyoruz! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, dün Sudan ve Etiyopya’yı işaret ederek, Mısır’ın başka ülkelerin içişlerine müdahalede bulunmadığını, herkesle iyi ilişkiler kurmak istediğini ve bunları görmek için geçtiğimiz yıl bölgede yaşananlara bakmanın yeterli olduğunu kaydetti.

Sisi, Mısır’ın inşa, kalkınma ve yeniden yapılanmayı amaçlayan ilkesel bir politikası olduğunu açıkladı.

Minufiye bölgesinde gerçekleştirilen yeni projelere dair törende konuşan Sisi, “Halkımızın ihtiyaç duyduğu şekilde her zaman barış ve kalkınma arayışındayız. Herhangi bir tartışma ya da çatışmaya dahil olma niyetimiz yok” ifadelerini kullandı. Mısır’ın kardeşleriyle savaşmadığını söyleyen Sisi, barış anlamına gelen “es-Selam”‘ın Allah’ın adlarından biri olduğunu belirtti.

Sisi, bütçelerini savaşa harcamayacaklarına da dikkat çekerken, yalnızca Mısır ulusal güvenliğini güçlendirmek için çalıştıklarını, ayrıca ülkeyi ve Mısır halkını korumak için askeri varlık talep eden güvenlik kavramı bağlamında Mısır ulusal güvenliğini sağlamak için silahlı kuvvetlere harcama yaptıklarını kaydetti.

Ülkesinin komşularına karşı herhangi bir komplo içinde olmadığını ve savaşma niyeti bulunmadığını kaydeden Sisi, “Başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmiyoruz. 100 milyon Mısırlının hayatını korumak zorundayız” şeklinde konuştu. Ayrıca Mısır’ın çatışmalarla çaba ve zaman kaybetmek istemediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Sisi, Sudan’ın tutum ve açıklamalarıyla ilgili bazı konulardaki yayınlarına dikkat çekmek için Mısır medyasına seslendi. Bu bağlamda “Sudan ve benzeri konularda Mısır medyasının öfke veya acının boyutu ne olursa olsun açıklamaları kötüye kullanmamalarını ümit ediyorum” diyerek, uygunsuz yayınlarda bulunmamalarını ve ülkenin kötülüğüne sebep olacak şekilde medya ve iletişim organlarını kullanmamalarını istedi.

Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki de Sudan sınırındaki Sawa üssünde Mısır birliğinin varlığını reddederken, Sudan ve Etiyopya’daki tarafları Hartum ve Asmara arasında çatışma çıkarmakla suçladı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sisi’nin ilk başkanlık döneminde elde ettiği başarılara dair yarın (Çarşamba) değerlendirmede bulunması bekleniyor.

Öyle ki Sisi, anayasa gereği 25 milletvekilinin onayını alması gerekirken, 596 üyelik parlamentoda 500’den fazla vekilin imzasını aldı. Bu bağlamda Sisi’nin vatandaşlar arasında alması gereken 25 bin imzayı aştığına inanılıyor.

Diğer taraftan Reform ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Muhammed Enver Sedat, Sisi’nin siyasi atmosfere uygun olmadığını savundu.
Dün bir basın toplantısı düzenleyen Sedat, “Seçimlerin bizim istediğimiz gibi gerçekleşeceğinden emin değilim. Sonucu zarar olacak bir mücadeleye katılım olmayacak” dedi.

Eski Başbakan Ahmed Şefik’in adaylıktan çekilmesinin ardından Sedat da seçimlere katılmayacağını duyurdu. Ahmed Şefik, geçtiğimiz günlerde açıklama yaparak, seçimlerde en uygun kişinin galip olması gerektiğini söylemişti.

Seçimlere katılmayacağını belirtmesine rağmen Sedat, Mısır halkını oy kullanmaya çağırırken, Sisi’ye de diğer adaylarla açık oturumda tartışma yapma çağrısı yaptı.

Öte yandan Mısır İdare Mahkemesi, Seçim Komisyonuna 20- 29 Ocak arasında gerçekleştirilmesi kararlaştırılan seçim başvuru tarihinin uzatılması talebinde bulundu. Bu bağlamda belirtilen zamanın 25 bin kişinin imzasını almak için yeterli olmayacağını kaydetti.

Mısır kanunlarına göre, aday olmak isteyenlerin en az 25 milletvekilinin onayını ya da en az 15 ilden seçme hakkı olan 25 bin kişinin imzasını alması gerekiyor.