Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’dan teröristleri caydırmak için yeni strateji | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni Mısır İçişleri Bakanı Binbaşı Mahmud Tevfik, 25 Haziran’da tüm güvenlik liderlerini kapsayan genişletilmiş bir toplantıyla göreve başladı. Toplantıda, “bölgesel değişimler ışığında ve devletin çıkarları doğrultusunda Mısır’ın güvenlik stratejisini gözden geçirme” çağrısı yapıldı. Bakan, terör unsurlarını caydırıcı mekanizmaların geliştirilmesi de dahil olmak üzere önleyici darbeleri yoğunlaştırarak, yeni bir güvenlik stratejisine itimat edileceğini vurguladı.

Binbaşı Mahmud Tevfik, geçtiğimiz günlerde eski İçişleri Bakanı Megdi Abdulgaffar’ın yerine atanmıştı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, Şerif İsmail hükûmeti döneminin İskan Bakanı Mustafa Medbuli’yi yeni hükûmeti kurmak için görevlendirmişti.

Mısır siyasi sahnesi, İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) cemaatine mensup eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevinden alınmasının ardından yıllardır sıcak çekişmeler yaşarken, özellikle kuzey Sina bölgesinde terör eylemlerine tanık olmakta.

Ordu ve polis, 9 Şubat’tan bu yana DEAŞ’a bağlı militanları tahliye etmek için Sina’nın kuzeyinde ve orta kesimlerinde “2018 Sina Operasyonu” adlı kapsamlı güvenlik operasyonları gerçekleştirmekte. Bu çerçevede Mısır Parlamentosu, dün ülkedeki olağanüstü hali Cumhurbaşkanı Sisi’nin talimatı uyarınca 14 Temmuz itibariyle 3 ay boyunca uzatma kararı aldı.

Öte yandan mevcut dönem için hazırlanan güvenlik stratejisini görüşmek üzere dün düzenlenen toplantıda Binbaşı Tevfik, güvenlik hizmetlerinin teröre karşı savaşta büyük ilerlemeler kaydettiğini ve geçmiş dönemde birçok düşmanca planın önüne geçmede başarılı olduklarını söyledi. Mısır’ı hedef alan terör gruplarının planlarının bitmediğini ifade eden bakan, güvenlik birimlerinin bu planları çok iyi bir şekilde takip etmesi ve çok iyi düzeyde bu planların önüne geçmesi gerektiğini vurguladı. Binbaşı Tevfik, polis ve silahlı kuvvetlerin, ülkeyi terörizmden uzak tutmada, istikrar ve güvenliği sağlamada başarılı olduğunu söylerken, kuvvetlerin terör gruplarını da kuşattığını belirtti. Binbaşı Mahmud Tevfik ayrıca, “Bakanlık birimlerinin de katıldığı terörizme karşı savaşımızda, Sina’da silahlı kuvvetlerle omuz omuza önemli bir yol kat ettik” dedi. Bölgesel değişimler ışığında ve devletin çıkarları doğrultusunda Mısır’ın güvenlik stratejisini gözden geçirme çağrısı yapan Binbaşı, terör unsurlarını caydırıcı mekanizmaların geliştirilmesi de dahil olmak üzere önleyici darbeleri yoğunlaştırarak, yeni bir güvenlik stratejisine itimat edileceğini vurguladı. Binbaşı Tevfik, bilgi toplama ve analiz etme yeteneklerinin geliştirilmesi, ilgili taraflara bilgi alışveriş sisteminin sağlanması gerektiğine atıf yaparken, böylelikle terör ağlarının çökertilmesine katkı sağlanacağını belirtti.

Bakan, Bilgi ve Kriz Yönetimi Merkezi ve güvenlik alanındaki en son teknolojiden yararlanarak, İçişleri Bakanlığı’nın stratejisi ve vizyonu doğrultusunda çeşitli güvenlik pozisyonları ve saha tedavisi yöntemleri aracılığıyla mevcut olanakları maksimize etmenin önemine dikkati çekti.

Bakan Binbaşı Tevfik ayrıca, dikkat durumunu en üst düzeye çıkarma, gerekli çabaları arttırma, hayati öneme sahip kuruluşların güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri alma gerekliliğine dikkati çekti.

İçişleri Bakanı Binbaşı Mahmud Tevfik, “yasaları ihlal eden suçluları yargılamayı ve denetlemeyi amaçlayan güvenlik kampanyalarının sürdürülmesi” yönündeki çabaların da devam etmesi çağrısı yaptı.

Bakan ayrıca, güvenlik yetkililerinin “güvenlik performanslarını takip etmek, sorunları yerinde tespit etmek, çözmek ve tüm olanakları sağlamak üzere sahada mevcut bulunmalarını” istedi.