Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’dan yerli fırkateyn | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İskenderiye Tersanesi’nde imal edilen “Guwend” tipi ilk yerli fırkateynin bünyesine katılması sebebiyle tören düzenledi.

Törene, İskenderiye Valisi’nin yanı sıra, silahlı kuvvetler ve İskenderiye Tersanesi yetkilileri ile Fransa’nın Kahire Büyükelçisi başkanlığındaki Fransız diplomatik heyeti de katıldı.

Tören, Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanı Ahmed Halid’in konuşmasıyla başladı. Halid, konuşmasında, gemiyi imal eden İskenderiye Tersanesi’ne Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Savunma Bakanı Muhammed Zeki adına teşekkürlerini iletti.

Halid, konuşmasında, “Mısır Deniz Kuvvetleri, deniz filosunu güçlendirme ve denizdeki tehlikelerle mücadelede gücünü artırma konularına büyük önem vermektedir” dedi.

Yeni fırkateynin, Mısır Deniz Kuvvetleri’nin sahip olduğu en gelişmiş silahlardan biri olduğuna değinen Halid, bu girişimin, Mısır’ın Kızıldeniz ve Akdeniz’deki çıkarlarının ve uluslararası deniz ticareti yollarının korunmasında önemli bir rol oynayacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan, törende bir konuşma gerçekleştiren İskenderiye Tersanesi’nde çalışan Fransız Naval Group Şirketi İdare Konseyi Başkanı, fırkateynin yapım aşaması ve teknik özelliklerine dair bilgi verdi. Yetkili, gerçekleştirilen bu başarının, bir başlangıç olacağına işaret etti.

Deniz güvenliğini sağlamak, sınırı korumak ve ekonomik çıkarlara ulaşmak amaçlanıyor

Fırkateynin elektronik gözlemleme cihazları ve güçlü savaş mekanizmalarıyla desteklenmesi sayesinde, geniş bir alanı gözlemleyerek, çatışmaları, hava kuvetleriyle koordineli olarak yürütme gücüne sahip olduğunu belirten İdare Konseyi Başkanı, Mısır Deniz Kuvvetleri ve Fransa arasında uzun süreli anlaşmalar imzalandığı bilgisini de verdi.