Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’ın çocuk işçileri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Asyut (Mısır): Usame Sıddık

Yukarı Mısır’da bulunan Asyut bölgesinde yaşayan yoksul ailelerin çocukları, henüz sadece birer çocuk oldukları dikkate alınmadan, fabrikalar ve işletmeler tarafından günler önce mevsimi başlayan, buğday tarlalarında, yakıcı güneşin altında çalışmaları için sahaya sürüldü.

İşverenler en yüksek verimi en düşük maliyetle elde edebilmek için bu çocukların peşinde. Çünkü onlar, iyice fakirleşen aileleri için çalışmak zorunda kalan çocuklar. Böylece, çocuğu büyütmek için harcanan emek, bir ailenin hayatını idame ettirebilmesini sağlayacak mali bir kaynak haline dönüşüyor.

Ülkedeki Kamu Seferberlik ve İstatistik Merkez Ajansı’nın Ekim 2016’da yayınlanan raporuna göre, başta Asyut bölgesi olmak üzere Yukarı Mısır’da, nüfusun yüzde 61’i yoksulluk sınırının altında yaşarken, günlük ihtiyaç duyulan gıda maddelerinin büyük çoğunluğu, aşırı yüksek fiyatlara satılıyor.

Bunun sonucunda, çocuk işçilerin bir mal gibi alınıp satıldığı, çalıştırılmak üzere götürüldükleri fabrika ve işletmelere kamyon kasalarında taşındıkları bazı görevlilerin geçmişte utanç duydukları görüntüler yeniden ortaya çıktı. Çocuk çalıştırmanın bir suç sayılmasına rağmen, Asyut’taki durum, yoksulluk ve fiyatlar arttıkça daha da kötüleşiyor.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir fabrika sahibi, Munkabad Matia, bazı köylerden getirilen çocukları, günlük işçi olarak çalıştırdıklarını söyledi. Fabrika sahibi, “Ailelerin gelirinin olmaması, köylerde iş imkanlarının bulunmaması ve bu köylerden bazılarının sanayi bölgeleri ve çiftliklerine uzaklığı nedeniyle çalışmak zorunda kalan çocuklar bu işi yapan insanlar tarafından toplanarak çalışacakları yerlere götürülüyorlar. Ancak çocukları ailelerine geri getirmek zorundalar. Her gün sabah saat 06.00’da 100 kadar çocuğu fabrikaya belirli bir ücret karşılığında taşırlar” ifadelerini kullandı.

Fabrika sahibi, çocukları nakledenlerin, evden çıktığı ve hatta geri döndükleri zamandan itibaren çocukların sorumlulukları karşılığında her bir çocuk için para aldığını sözlerine ekledi.

Asyut bölgesinde yaklaşık 9 bin çocuğun, yükselen hayat pahalılığı karşısında aile gelirine katkıda bulunmaları için okula gönderilmemeleriyle ortaya çıkan ağır tahribatın çeşitli belirtileri, günler önce başlamış olan ve yüzlerce hatta binlerce çocuğun tarlada çalışmasını sağlayan buğday hasadı da dahil olmak üzere birçok mevsimde daha da artıyor.

Asyut Valisi Yasir ed-Dusuki, daha önce yaptığı bir basın toplantısında, Asyut’un çocuk haklarının korunması için komisyonların oluşturulduğu ilk bölgelerden biri olduğunu belirtmişti. Ayrıca çocuk haklarının korunması ile ilgili sorunları çözmek ve tüm engellerin üstesinden gelmek için yönetim ile tüm sivil ve toplumsal kuruluşların bir araya gelmesine ihtiyaç duyulduğuna da işaret etmişti.

Bununla birlikte, Mısır Sosyal Dayanışma Bakanlığı, Asyut’ta risk altındaki çocuklara koruyucu ve tedavi edici bir çerçeve oluşturma, çocukların okulda, işte, ailede ya da sokakta olmak üzere farklı yerlerde, her türlü istismar ve tacizden koruma ve tüm bu çalışmaları aile ile koordineli bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyor.

*Bir Arap gazeteci aracılığıyla, [email protected] adresine gönderilen mailden.