Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’ın ‘derin kaygıları’ ve Arap Birliği Genel Sekreteri’nin çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandumda ısrar etmesi, Arap Birliği tarafından esefle karşılanmıştır. Doğacak muhtemel sonuçların bertaraf edilmesi için, ilgili tarafların bilgelik ve sorumluluk anlayışı içerisinde ve Irak devleti bileşenleri çerçevesinde gereken adımları atmaları için hala bir fırsat bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Arap Birliği Sözcüsü Mahmud Afifi, Arap Birliği’nin 12 Eylül’de bakanlar düzeyinde yapılan toplantısında, Irak’ın birliği, egemenliği ve bağımsızlığının desteklenmesi, Irak anayasasına saygı duyulması ve uyulması yönünde karar alındığına işaret etti. Ebu Gayt’ın, Iraklılara yönelik diyalog çağrısını yinelediğini belirten Mahmud Afifi, sadece Irak’ta değil, tüm bölgede güvenlik ve istikrar konusunda ciddi tehdit oluşturabilecek herhangi bir çatışmanın çıkmasının engellenmesi için Iraklıları diyaloğa davet etti.

Bazı tarafların krizi ve bölünmeyi derinleştirme peşinde olduğuna ve böylece terörle mücadele faaliyetlerinin sekteye uğratılmasının planlandığına dikkat çeken Ebu Gayt, Kürt halkının çıkarlarının toprak bütünlüğü korunmuş federal bir Irak devletinin çatısı altında, anayasaya saygı ve eşitlik ilkeleri temelinde kalmakla sağlanacağını vurguladı.

Kahire’den yapıcı diyalog çağrısı

Kahire ise, IKBY referandumunun oluşturacağı muhtemel olumsuz sonuçlarından dolayı ‘derin kaygılar’ duyduğunu açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Mısır, Irak’ın birlik ve bütünlüğünü desteklediğini vurgulamakta ve referandumdan doğacak muhtemel olumsuz sonuçlardan ötürü ‘derin kaygılar’ duymaktadır” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca, Bağdat ve Erbil arasında olağanüstü meseleler için yapıcı diyaloğun korunmasının önemine vurgu yapıldı.

Eski Irak Dışişleri Bakanı ve Barzani’nin danışmanı Hoşyar Zebari yaptığı açıklamda, IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin Irak’ta gündemde olan ihtilaflı meseleleri çözmek için Suudi Arabistan, Mısır ve Arap Birliği ile olan irtibatını devam ettireceğini belirtti.

Referandum krizlere sebep olmayacak

Zebari Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, referandumun yapılması Kürtlerin iç meselesi olduğunu bölgedeki meclis çalışmalarını yeniden başlatmak ve safları birleştirmek amacıyla yapıldığını belirtti. Karşılıklı çıkarları göz önünde bulundurarak, tüm bölgenin güvenliğini ve istikrarını koruyacaklarını ifade eden Zebari, referandumun bazılarının söylediği gibi tepkilere ve krizlere sebep olup Irak ya da Ortadoğu’nun sonu olmayacağını söyledi.

Barzani’nin danışmanı Zebari, “Tüm taraflarla olan diyaloğumuzu sürdürecek ve başkaları tarafından dayatılan hakkımızdaki yanlış algıyı düzelteceğiz” dedi. IKBY’ye karşı bir takım yaptırımlar uygulasalar bile bölgenin liderliğini Türkiye ve İran’ın sürdüreceğini söyledi. Zebari, “Kürtler tek bir ağız ve tek bir duruş sergilediler. Referandum özgürlüklerini seçme şansı verdi. Kürt halkı ne istediklerini söylemek için çıktı ve oy sandıklarında bu tutumlarını yansıtan tercihlerini koydular” dedi.