Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’ın simge isimlerinden Baki Zeki Yusuf öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın 1973 yılındaki Arap-İsrail Savaşı’ndaki kahramanlarından Tuğgeneral Baki Zeki Yusuf dün 87 yaşında öldü. Zeki Yusuf, İsrail’in 1967’deki 6 Gün Savaşı’nda Sina Yarımadası’nı işgal etmesinin ardından inşa ettiği Bar Lev Hattı’nın su ile yıkılabileceği fikrini ortaya atmasıyla savaşın kahraman isimlerinden biri olmuştu.

1973 yılındaki Arap – İsrail savaşının simge isimlerinden Baki Zeki Yusuf, Kahire’deki askeri ve sivil yaşantısı boyunca savaş sırasında Süveyş Kanalı’nı geçmenin anahtarını bulan kahraman olarak bilindi. İsrail’in Bar Lev Hattı’nı yıkan isim olarak Mısır tarihindeki yerini aldı.

Kıpti Ortodoks Kilisesi dün yaptığı açıklamada, “İskenderiye Papası 2. Tavadros ve Evanjelik Patriği başta olmak üzere Kıpti Ortodoks Kilisesi, Mısır’ın cesur kahramanlarından biri olan Baki Zeki Yusuf’un ölümünü büyük bir üzüntüyle karşılamıştır” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, Baki Zeki Yusuf’un 1973 savaşında düşmanın üstünlüğünün ve tam kontrolünün sembolü olan Süveyş Kanalı’nda kurulan Bar Lev Hattı’nı su ile yıkma fikrini geliştirerek Mısır kuvvetlerinin önünü açtığına vurgu yapıldı. Mısır’ın Zeki Yusuf’un büyük mühendislerinden biri olarak hatırlanacağı ifade edildi.

Baki Zeki Yusuf’un cenaze töreni Mısır’ın Heliopolis şehrindeki Kutsal Marcus Kleopatra Kilisesi’nde gerçekleştirildi.

Bir diğer açıklama da Kahire Mühendisler Odası tarafından yapıldı. Yayınlanan mesajda “Ekim Savaşı sırasında Batı Şeria’dan Süveyş Kanalı’na uzanan Bar Lev Hattı’nı su ile yıkmak dâhiyane fikrini bulan Tuğgeneral Baki Zeki Yusuf’un ölümü bizi yasa boğmuştur” denildi.

Mısır Bakanlar Kurulu da Tuğgeneral Yusuf’un ölümüyle ilgili bir basın bildirisi yayınladı. Bildiride şunlar denildi:

“Silahlı kuvvetlere büyük katkısı olan ve şerefini yükselten Tuğgeneral Baki Zeki Yusuf adı daima hatırlanacak. Adı tarihe altın harflerle kazınmıştır. Devlet, verilen mücadeleyi ve nasıl başarıya ulaşıldığını hiçbir zaman unutturmayacak. Bu onur ve gurur nesilden nesile aktarılacak.”

Mısır’ın guru

Tuğgeneral Yusuf 1931 yılında doğdu. 1954 yılında Ayn Şems Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun oldu. 19542’ün sonunda silahlı kuvvetlere katıldı. 1984 yılında tuğgeneralliğe yükselene kadar pek çok mevki ve pozisyonda silahlı kuvvetler çatısı altında görev yaptı.

Yüksek setlerin inşası üzerinde çalıştı. Daha sonra silahlı kuvvetlere uzman askeri mühendis olmak için başvurdu ve kabul edildi. 1967 yenilgisinden sonra savaş saflarına geri döndü.

Bar Lev Hattı’nı yıkmak için su topları tasarlayan Baki Yusuf, bunu hem çok kısa bir sürede hem de çok az bir maliyetle başardı. Bu sayede 1973 Arap-İsrail Savaşı’nda Bar Lev Hattı yıkılarak Süveyş Kanalı’ndan geçişlerde can kayıplarının en aza indirilmesine katkıda bulundu.