Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır’ın toplam nüfusu 104 milyon…Her 10 kişiden biri yurtdışında yaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır hükümeti, 2017 yılı nüfus sayım sonuçlarını açıkladı. Nüfus sayımı, Seferberlik ve İstatistik Merkezi Ajansı tarafından yapıldı. Ajans, yurtiçindeki ve yurtdışındaki nüfusun 104 milyondan fazla olduğunu açıkladı. Ülke, nüfus bakımından dünyada 13. sırada yer alıyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Başbakan Şerif İsmail, Meclis Başkanı Ali Abdulal ve birçok bakanın aralarında bulunduğu büyük bir kalabalığa konuşan Kamu Seferberliği ve İstatistik Merkezi Ajansı Başkanı Binbaşı General Ebu Bekr el-Cundi, Mısır’da 94 milyon 798 bin 827 vatandaşın yaşadığını belirtti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıkmada, yurtdışında yaşayan Mısırlıların sayısının 9.4 milyon olduğunu açıklandı. Mısır’ın toplamda 104.2 milyon nüfusa sahip olduğunu söyleyen el- Cundi, “Her 10 Mısırlı’dan biri yurt dışında yaşıyor” dedi.

El- Cundi, 29.5 milyonluk nüfusu ile Mısır’ın kuzeyinin en yoğun nüfusa sahip olduğunu belirtti. 24.5 milyon nüfusu ile ikinci sırada Mısır’ın güneyinin yer aldığını söyledi.

El-Cundi, en çok nüfus artışı kaydedilen iller hakkında ise, “2006 ve 2017 nüfus sayımına göre, son on yılda nüfusta büyük artış gösteren en büyük illerin başında 2.8 milyonluk bir artış kaydeden Gize yer almakta. Ardından 2 milyonluk bir artış gösteren eş- Şarkiye ili gelirken üçüncü sırada Kalyubiye ili daha sonra Kahire ve Dekahliye bulunmakta” dedi.

Mısır nüfusunun yüzde 52,7’sinin genç olduğunu belirten el-Cundi, 15-24 yaş arası gençlerin nüfusun yüzde 18.2’sini ve 24-34 yaş arasının ise yüzde 34.5’ini oluşturduğuna dikkat çekti.

Okur-yazar olmayanların oranının (okuma yazma bilmeyen) nüfusun yüzde 18,4’ü oluşturduğunu söyleyen el- Cundi, bu oranın 10,5 milyonu kadın, 7,8 milyonu erkeklerden oluşmakta olduğunu belirtti. 10 -34 yaş grubu arasında 5.7 milyon okuma yazma bilmeyen kişi bulunurken, okula gitmeyen ve eğitimi yarıda kalmış olanların sayısının 28.8 milyon vatandaş olduğu ifade edildi. Söz konusu durumda olanların ülkenin güneyinde 12.4 milyon kişi, kuzeyinde olanların 12 milyon kişi ve şehir illerinde 3.9 milyon kişi olduğu belirtildi.

Mısır’daki üniversite mezunlarının nüfusun yüzde yüzde 12.4’ünü, lise mezunu olanların yüzde 25’ini ve ortaokul mezunu olanların yüzde 25’ini oluşturduğu belirtildi.

El- Cundi evli çiftlerin nüfusun yüzde 68’ini oluştururken, yüzde 24 oranında bekar bulunduğunu ve yüzde 6.4 oranının ise dul olduğunu ifade etti. “18 yaş altındaki kadınların yüzde 40’ı erken evlenmekte. Şu an 118 bini evli bulunuyor. Mısır’daki sakatlık yüzdesiyle ilgili istatistikler ise, engelli vatandaşlar toplam nüfusun yüzde 10.7’sini oluşturmakta. Ülkede sigortalıların oranı yüzde 51 iken, bunların yüzde 93.3’ü devlet sigortasına, yüzde 5.8’i ise özel sigortaya sahip bulunuyor” şeklinde konuştu.

Cundi’nin aktardığın bilgilere göre, birimlerin yüzde 40’ı kamu kanalizasyon şebekesine bağlı, toplamda kamusal şebekeye bağlı 5.5 milyon bina bulunmakta. Ayrıca ailelerin yaklaşık yüzde 97’si kamuya açık içme suyu kullanıyor.

Konut birimlerinde istatistikler Mısır’da 43.2 milyon daire ve 16.2 milyon bina bulunduğunu gösterdi.

Ekonomik istatistiklerde gözlenen ise, Mısır’da 6,4 milyon kadar ekonomik tesis bulunuyor. El- Cundi, tesis sayısı son 10 yılda 1.8 milyon artış gösterirken, son 30 yılda 4,5 milyon arttı.

Nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, sonuçlarına ilişkin bir yorumda bulundu. Sisi, “Hükümet ve toplumun öne sürülen bu şeylere daha fazla ışık tutması gerekiyor. Küçük kızlar erken evlilikten korunmalıdır. 12 yaşındaki bir kız çocuğu evliliğin ve bir evin sorumluluğunu nasıl taşıyabilir? Çocuklara ve kızlarınıza dikkat edin. Çünkü bu durum beni ve vicdanı olan herkesi üzüyor. Hükümet olarak değil de bir toplum olarak, mevcut verilerin avantajlarından yararlanmak istiyorsak bu çaba gerektiren bir girişimdir. 12 yaşındaki bir kızdan bahsediyorum, dul olduklarını ve boşandıklarını görünce şaşkına döndüm… Halkımıza ve çocuklarımıza karşı acımasız (zalim) davrandık” ifadelerini kullandı.

Es- Sisi, ülkede boş bulunan 10 milyon konut bulunmasına dair şaşkınlığını ifade etti. Bu dairelerin, evlenmek isteyen gençlerin sorunlarının çoğunu çözebileceğini belirtti.