Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısırlı eski bakan İtalya’da gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın önde gelen muhaliflerinden olan eski bakanlardan Muhammed Mahsub, Mısır yönetiminin talebi üzerine İtalya’da gözaltına alındığını açıkladı.

Temmuz 2013’ten bu yana yurtdışında ikamet eden Muhammed Mahsub, 2015’te Mısır mahkemesi tarafından gıyabında 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından 2016’da Interpol’un kırmızı bültenle arananlar listesine eklenmişti. Mahsub, dün Twitter hesabı üzerinden paylaştığı video kaydında, Mısırlı yetkililerin ve Interpol’ün talebi üzerine Mısır’a teslim edilme amacıyla İtalya’nın güneyindeki Ragusa iline bağlı Comiso kasabasında polis merkezinde tutulduğunu açıkladı.

Suçlamalar ‘Uydurma’

Video kaydında kendisine dolandırıcılık ve devlet malına saldırmak gibi “uydurma” suçlamalar yöneltildiğini söyleyen Mahsub, “Ülkemin özgürlüğünü savunduğum gibi, son nefesime kadar kendi özgürlüğümü de savunacağım” diye konuştu. Tüm ihtimallere karşı hazırlıklı olduğunu vurgulayan Mahsub, serbest bırakıldıktan sonra kendisini destekleyen herkese teşekkürlerini iletti.

Darbeyle birlikte yüzlerce lider ve Müslüman Kardeşler destekçisi yurtdışına kaçtı. Ülkede kalarak yakalanan şüphelilere yönelik Mısırlı yetkililer, düşünce ve ifade özgürlüğüne bağlılıklarını vurgulayarak, tüm mahkûmlara yasalara uygun olarak muamele edildiğini ifade etti.

Mursi’nin devrilmesinden sonra Mısır’dan ayrılan Mahsub, Hukuk İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve El-Vasat Partisi’nin üst düzey üyesiydi.

Mahsub, Aralık 2017’de Kahire Ceza Mahkemesi tarafından, televizyon kanallarında, radyoda, sosyal medyada, mahkemeye ve yargıya hakarette bulunma suçlarından 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.