Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısırlı kadınların yüzde 30’u ailesine destek oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Hamdi Abden

Eğer bir gün yolunuz Hicaz’a düşerse orada yirmili yaşlarında Zagazig’in kızı Meryem’i sandviç satarken bulabilirsiniz. Meryem’in yanında duran 5 yaşlarındaki çocuk dikkatimi çekti. Ona küçük bir sandviç verdi ve ona bahçeden çıkmamasını yanında oynamasını söyledi. Meryem “Bu benim oğlum. Evde bir oğlum daha var” dedi. Eşini sorduğumda bir süredir işsiz olduğunu ve evden çıkmadığını söyledi.

Medya diplomasını aldıktan sonra evlenen Meryem, bir medya şirketinde çalışmaya başladı. Ülkedeki kriz nedeniyle işten çıkarıldıktan sonra hayatın zorluklarıyla yüzleşen Meryem, yeni bir yolculuğa başlamaya karar verdi. Mutfağındaki bir masayı taşıyarak yiyecek satmaya başladı.

Ülkedeki kadınların yüzde 30’u ailenin yükünü üstleniyor

Hükümetin verilerine göre, Mısır’daki kadınların yüzde 30’u ailenin maddi ve manevi yüklerini üstleniyor. Uzmanlar, özellikle gelişimin az olduğunu kırsal alanlarda ve uzak bölgelerde kadınların daha fazla sorumluluk aldığını açıkladı. Hükümet de ekonomik açıdan başkalarına bağımlı olan kadınlara, kendi ekonomik yeterliliklerini elde etmeleri ve bazı el sanatları eğitim vererek yardım ediyor.

Geçim sıkıntısı çalışma hayatına itti

Üniversite mezunu olmasına rağmen işsiz kaldığını söyleyen Meryem, geçim sıkıntılarının üstesinden gelebilmek için çalışmak zorunda olduğunu ve herhangi bir önyargı olmadan çalışmaya başladığını ifade etti.

Çalışan kadın oranı yüzde 22.9

Hükümet, 2017’de kadınların piyasaya ve ekonomik faaliyete katkısını göstere bir rapor yayınladı. Kadın çalışan oranın yıllar içinde arttığını işaret den rapor, çalışan kadın oranının yüzde 22.9 olduğu, erkeklerde ise bu oranın 69.6 olduğu kaydedildi. İş dünyasının daha fazla kadın iş gücüne sahip olmasına ilişkin bu ekonomik etkenlerin yanı sıra, erkeklere oranla düşük ücretlerle kendini gösteren kadınları iş dünyasından uzaklaştıran etkenler, kadınların rekabet gösterdiği ekonomik alanın darlığını ortaya koyuyor.

‘Hayatım ve evim için çalışıyorum’

Meryem bir sandviç yapıp bana verdi. Daha sonra “Allah’a şükürler olsun. Hayatım ve evim için çalışıyorum. Kimseden korkmuyorum. Kimsenin beni bırakmasından korkmuyorum. Kendim için çalışıyorum ve kendimi güvende hissediyorum” dedi.