Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısırlı Muhammed, kardeşi Marvan’a karşı dünya şampiyonasında final oynadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Muhammed el-Shorbagy, annesi, babası ve kardeşi Marvan ile pazar günü Manchester’da düzenlenen Dünya Squash Şampiyonası’nın sonunda aile fotoğrafı çektirdi.

Zira 26 yaşındaki Muhammed, 24 yaşındaki kardeşi Mervan’ı (24), 11-5, 9-11, 11, 7, 9-11 ve 11-6 skorlarla yenerek şampiyonluğa uzandı.

Bu, Dünya Squash Şampiyonası’nda Rachael Grinham’ın kızkardeşi Natalie ile karşı karşıya gelmesinden sonra iki kardeşin finale kaldığı ikinci rekabet oldu.

Oyunun bitmesinin ardından Muhammed, kardeşi Marvan’a gözyaşları içinde sarıldı.

Muhammed yaptığı duygu dolu konuşmada “Mervan yarıfinali geçtiğinde finale ulaştığı için onun adına çok mutlu oldum. Fakat 71 dakika süren müsabakadan sonra, kardeşimin ben kazandım demesinden sonra şok oldum” dedi.

Bu yıl 31 maçta sadece 1 kez yenilen Muhammed, “Spor benzersiz bir şey ve çok emek veriyoruz. Umarım bu bizim büyük rekabetimizin başlangıcıdır” dedi.

Anne Basma’nın ise tribünlerden bu rekabeti izlemeye zaman zaman dayanamadığı görüldü. Muhammed maç sonunda ailesini işaret ederek şampiyonluk kupasını annesine armağan etti.

Bu spora Mısır’da başlayan Muhammed, 15 yaşındayken eskiprofesyonel oyunculardan Jonah Barrington’dab eğitim almak için İngiltere’ye gitmeye karar verdi. Kısa süre sonra kardeşi Marvan da abisin yolundan gitti.

Finale giden yolda üç eski dünya şampiyonunu geride bırakan Muhammed, “İngiltere bize çok şey kattı. Ülkemdeki finali kazanmak gerçekleşen bir rüya gibi” dedi.

Muhammed son zamanlarda eski Avustralyalı yıldız oyuncu David Palmer’dan da eğitim almıştı. Bu hafta boyunca Muhammed, ABD’de oturan Palmer’ı arayarak onun tecrübelerinden yararlandı.

Krdeşi Marvan, kaybetmesine rağmen bunu telafi etmekte oldukça kararlı. “Kupayı kazanana kadar bu oyunu bırakmayacağım” açıklamasında bulundu.

Mısır’ın şampiyonadaki üstünlüğü kadınlar müsabakasında da devam etti. Raneem El Welily, dünya şampiyonu Nour El-Sherbini’yi yendi. Reneem, “Bu Mısır için müthiş bir şey. Umarım uzun zaman zirvede olmaya devam ederiz” dedi.

Bu ayın başlarında Mısır, Marsilya’daki turnuvada İngiltere’ye karşı kazandıktan sonra 4. kez erkekler dünya şampiyonasını almıştı.