Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısırlı Ömer Surur’un ailesi, onun eşinin ve çocuklarının akibeti hakkında açıklama talep ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Derne şehrinde Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) operasyonunda hayatını kaybeden Mısırlı radikal İslamcı lider Ömer Rifai Surur’un ailesi, eşi Meryem ve üç çocuğunun kaderinin ne olduğu hakkında bilgi almak istediklerini, LUO tarafından gözaltına alındıklarından beri haber alamadıklarını söylediler. Ailenin avukatı Halid el-Mısri, Mısırlı Başsavcı Nebil Sadık’a ailenin akıbetlerini sordu.

LUO Genel Komutanlığı Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Mısırlı terörist Hişam Aşmavi’nin tutuklanması sırasında, Mısır terörist Ömer Rifai Surur, eşi ve oğullarının bulunduğunu söyledi.

Mısri Şark’ul Avsat’a, Şeyh Rifai Surur’un ailesinin kaygı içinde olduğunu, eşi ve üç çocuğuyla ilgili her türlü bilgiyi beklediklerini söyledi. Salı günü Başsavcı’ya bilgi verdiğini söyleyerek “Mısır makamlarının gözaltı yerlerini ifşa etmek zorunda olduklarını” talep etti.

Mısri, 11784 sayılı tebliğde, Şeyh Rifai Surur’un ailesinin bir avukatı olarak, Mısırlı yetkililere Ömer Rifai Surur’un oğlu, eşi ve 4 yaşındaki Fatıma, 2 yaşındaki Aişe, 6 aylık Abdurrahman’ın akıbetlerinin ne olduğu hakkında başvurdum” dedi.

Mısır’ın terörist bir örgüt olarak gördüğü Müslüman Kardeşler’e (İhvan) bağlı Monitor Haber’in aldığı bilgiye göre, “Libya yetkililerin Mısırlı Ömer Surur’un karısını ve çocuklarını iki gün önce gizlice teslim ettiklerini iddia etti. Fakat Libyalı bir güvenlik kaynağı bu bilgiyi reddetti. Şark’ul Avsat’a, “öldürülen Mısırlı teröristin karısı Meryem’in, hala Libya’da soruşturma altında olduğunu söyledi.

25 Ocak 2011 devrimi sonrasında, Tahrir meydanında Surur’un yıldızı parladı. 2013 yılında ise tutuklanması talep edildi.

Sina Yarımadası’ndaki Ensar el-Makdis örgütünün liderleri ile anlaşmazlığın ardından, Surur Libya’ya kaçtı, Derne Mücahidleri Şura Konseyi’ne katıldı. Surur Libya Ulusal Ordusu’nun hava saldırısında öldürülmüştü.