Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısırlılara hakaret eden Lübnanlı kadın turist serbest bırakıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır halkına hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Lübnanlı turist Mona Mazbouh, serbest bırakılmasının ardında dün ülkeyi terk ederek Beyrut’taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanına ulaştı.

Sosyal paylaşım sitesi üzerinden Mısır halkına kötü ithamlarda bulunarak bir yıl hapis cezasına çarptırılan Lübnanlı turist Mona Mazbouh, serbest bırakılmasının ardından Kahire’den ayrılarak ülkesine ulaştı.

Mona Mazbouh geçen sene Mayıs ayında Mısır’dan ayrılacağı sırada Kahire tutuklanmıştı.

Mısır mahkemesi geçtiğimiz Haziran ayında, Mazbouh’u topluma hakaret eden sözler kullanma, kamu bütünlüğüne zarar verme ve dini kötüleme suçlaması ile sekiz yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Mina yayınladığı videoda Kahire sokaklarında iki genç ve bir taksi şoförü tarafından tacize uğradığını, Mısır’a düzenlediği başka bir ziyarette parasının İskenderiye’de kiraladığı bir dairede çalındığını iddia etti. Mina daha sonra yayınladığı ikinci bir videoda ise Mısır halkından özür dilediğini açıklarken, polis tarafından suç işlediği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Mazbouh Cuma günü Beyrut’a döndükten sonra Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’ye, İçişleri Bakanı’na, Lübnan yönetimine, Lübnan’ın Mısır Büyükelçisine ve kadınlar hapishanesindeki gardiyanlara kendisine gösterdikleri iyi muameleden dolayı teşekkür etti.

Mona, daha önce geçirdiği ameliyat dolayısı ile sinirlerini kontrol edemediğini ve bu olayın kendisine “büyük bir ders” olduğunu söyledi. Ayrıca videoda söylediklerinin hakaret amacı taşımadığına dikkat çekerek, kullanmış olduğu kelimelerle tüm Mısır halkını kast etmediğini aktardı.