Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısırlıların Libya çölüyle imtihanı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısırda artan işsizlik oranı, daha iyi bir hayat yaşamak isteyen Mısırlı gençleri, yasadışı yollardan Libya çölünü geçmeye zorluyor. Bazıları mayın tarlaları arasında can verirken, bazıları da ya güvenlik güçlerinin takibine yakalanıyor ya da çölde kayboluyor.

Libya çölündeki yasadışı göçmenlerin, ‘susuzluk yolculuğunu’ izlemeye çalışan Şarku’l Avsat, maceraperest gençlerin seyahat etmek için büyük bir arzu taşıdıklarını ve az çaba ile büyük kazançlar elde etmek istediklerini gözlemledi.

‘Sıcak Kaçakçılık Yolları’ yaşanan ölüm olaylarıyla akıllara kazınmış durumda. Yasadışı göçü engellemek için Libya ve Mısır güçleri tarafından alınan tedbirlere rağmen, kaçakçılık çeteleri her defasında iki ülke arasında bir geçit bulabiliyorlar. Örneğin; göçmenleri Libya kıyılarına taşımak için Mısırlı balıkçı teknelerinin kullandığı, Akdeniz gibi önemli koridorlar var. Bir başka kaçakçılık koridoru ise, mayın tarlalarının bulunduğu Salloum Limanı’nın güneyindeki bölge.

Denetimler arttı

Yasadışı göçün üçüncü en önemli yolu olan Siwa Oasis’in güneyi veya Büyük Kum Denizi bölgesi olarak ön plana çıkıyor. Mısır sınır muhafızları, kaçakçıların kullandığı Siwa’nın batısındaki sınır köylerindeki denetimi daha da sıklaştırmış durumda.