Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mistura, Suriye konusunu görüşmek üzere Tahran’da | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Suriye meselesini görüşmek üzere İran’a gidiyor.

İran Dışişleri Bakanlığı, BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın, çeşitli görüşmeler yapmak üzere İran’a geleceğini açıkladı. Mistura, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in başkanlığında İranlı yöneticilerle görüşecek. Mistura’nın, Cevad Zarif ve Arap-Afrika işlerinden sorumlu yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari ile de ayrı bir toplantı gerçekleştirmesi bekleniyor. BM Temsilci, Astana barış görüşmelerine katılan İranlı temsilcilerle de görüşecek.

“Toplantılar eylül ortasına ertelendi”

Geçtiğimiz ay Kazakistan’ın başkenti Astana’da barış görüşmelerinin beşinci oturumu gerçekleşmişti. Toplantıda taraflar, Suriye’deki gerilimi azaltma yönünde anlaşmaya vardılar. Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdurrahmanov yaptığı açıklamada, Rusya, İran ve Türkiye arasında yapılacak toplantıların, ağustos ayının sonundan, eylül ayının ortalarına ertelendiğini açıklamıştı.

Bakan, gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle dedi, “Rusya’dan aldığımız bilgilere göre; Rusya, İran ve Türkiye’nin garantör devletler olarak gelecek ay Astana’da yapacakları toplantının çalışma takvimini belirlemek üzere, ağustos ayının sonunda teknik toplantılar gerçekleştirilecek”

BM, Suriye Özel Temsilci Staffan de Mistura, son açıklamasında, ekim ayında Suriye’de gerçek barışa ulaştıracak görüşmeleri başlatma ümidi taşıdığı söyledi. Mistura, Suriye muhalefetine barış stratejileri geliştirmeleri için, yeteri kadar süre tanıdığını vurguladı.

Mistura, bundan önce Suriye konusunda başarısızlıkla sonuçlanan 7 oturuma temsilcilik yaptı. Bu toplantılarda barış konusunda bir ilerlemenin sağlanmasında en büyük engeli, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in politikaları oluşturuyor.