Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mistura ve Selame Suriye ve Libya hakkında brifing verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye ve Libya’daki BM Temsilcileri, dün Riyad’ta Suriye ve Libya’daki gelişmeler hakkında Arap dışişleri bakanlarına brifing verdiler.

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Duma’daki son kimyasal saldırıya karşı bağımsız ve şeffaf bir soruşturma komisyonu kurma ihtiyacının altını çizdi.

Mistura, konunun ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini ifade ederek bu tür saldırıların tehlikesine karşı da uyarıda bulundu. Mistura Suriye krizinin tüm taraflarını askeri çatışmadan kaçınarak, siyasi bir çözüme doğru ilerlemeye çağırdı ve çözümün sadece bu şekilde mümkün olacağına dikkat çekti.

Libya’da süreç ağır ilerliyor

Öte yandan Libya BM elçisi Gassan Selame Libya’daki durum hakkında verdiği brifingde, BM’nin Libya krizini sona erdirme planının yolunda olduğunu, ancak bu planın beklenen hızda ilerlemediğini açıkladı. Temsilci ayrıca ülke içindeki bazı tarafların bu ilerlemenin önünde engel teşkil ettiğini vurguladı.

Selame dışişleri bakanları önünde, Libya’nın Haziran ayında yapılacak referandumda seçilen kurucu organ tarafından yapılması gereken yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.