Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Misurata Kızılay Merkezi, DEAŞ’a katılan ailelerin çocuklarına umut oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın batısındaki Misurata Kızılay Merkezi sayesinde, bölgedeki çatışmalardan ve DEAŞ örgütüne katılan ailelerini kaybetmelerinden dolayı fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşayan 30 çocuk yeniden gülümsüyor. 28 çocuk Misurata’daki konaklama merkezinin avlusunda aynı ailenin bireyleri gibi oyunlar oynuyorlar.

Hikaye, 8 ay önce 2016 aralık ayında Trablus’taki hükümetin ulusal anlaşmasına sadık kuvvetlerin Sirte şehrini kontrol altına aldığı sırada DEAŞ saflarına katılan ailelerin çocuklarını gördüklerinde başladı. Hayatının en güzel yaşlarında olan çocuklar, aylarca süren şiddetli çatışmalarda, fakirliğe, açlığa ve psikolojik krizlere maruz kaldılar.

Trablus’taki hükümete sadık kuvvetler bu insani kriz nedeniyle farklı uluslara ait çocukları Misurata’daki konaklama merkezine getirdi. Çocuklar merkeze geldiğinde psikolojik ve fiziksel olarak çok kötü durumdaydılar.

Libya Kızılay Derneği Misurata Şubesi Medya ve Dokümantasyon Bölümü Başkanı Ali el-Ghwail, Fransa Basın Ajansı’na yaptığı açıklamada, çocukların aylarca su, yemek ve ilaç yokluğu çektiğini, devamlı bombardımana maruz kaldıklarından dolayı herhangi bir gürültüde korktuklarını ve bazılarının başından, göğsünden ve ayaklarından ağır yaralandığını söyledi.

Kızılay Derneği fertlerinden biri olan Ali Ahmed, eli kopan ve şiddetli trajedilere maruz kalan Muhammed’in yeniden gülümsemesi için azimle nasıl çabaladığını anlattı. Bu konuda kendisine alışması için ona devamlı yakın olmaya çalıştığını, onunla oyunlar oynadığını söyledi.

DEAŞ örgütünün pençesinden kurtulan yaşları 5 ve 9 arası değişen 52 çocuk, Musirata Merkezine yerleştirildi. Çocukların bazıları Libya’da akrabalarına teslim edildi. Fakat DEAŞ saflarında ölen yabancı ebeveynlerden doğan çocuklar için durum çok daha karışık. Geçtiğimiz haziran ayında içlerinde bir yaşını doldurmuş bir çocuğun bulunduğu 8 Sudanlı çocuk Hartum’a gönderildi. 15 Tunuslu ve Mısırlı çocuk merkezde hala kalmaya devam ediyor. Tunus ve Kahire yönetimi Kızılay’ın çocukların vatanlarına döndürülme isteğine cevap vermezse, Ali Ahmed onlara eşlik ederek ailelerine kavuşmaları için elinden geleni yapacak.

Aynı zamanda Kızılay ülkede oluşan kaostan Merkezi uzak tutmaya çabalıyor. Çocuklara gerekli tıbbi ve psikolojik destek verilmesi gerekiyor. Fakat bazı durumlar için gerekli ekipman eksikliği yaşanıyor. Bu çerçevede Ghwail, Merkezin Muhammed’e protez takılması elinden geleni yaptığını belirtiyor.