Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mladic’e ‘soykırım’ suçundan ömür boyu hapis | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), eski Sırp komutan Ratko Mladic’e soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapis cezası verdi.

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan mahkemede, Bosna’daki savaş boyunca Sırp askerlerinin komutanlığını yapan Mladic’in karar duruşması düzenlendi. Mahkeme Konseyi, Mladic’e ‘insanlığa karşı suç işlemek’, ‘soykırım yapmak’ ve ‘savaş kanunlarını ihlal etmekten’ müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

Yaklaşık 2 saat süren duruşma sonrası Hakimler Konseyi Başkanı Alphons Orie, Mladic’in suçlu bulunduğu maddeleri ve aldığı cezayı açıkladı.

Karara göre, eski Sırp komutan iddianamedeki 11 maddenin 10’undan suçlu bulundu. Mladic sadece, iddianamede yer alan Kljuc, Sanski Most, Kotor-Varos, Prijedor, Foca ve Vlasenica şehirlerinde ‘soykırım suçu işlendiği’ maddesinden hüküm giymedi.

Mladic, 1995 yılında ülkenin doğusundaki Srebrenitsa’da yapılan ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin öldürüldüğü soykırımın yanı sıra başkent Saraybosna’da 1992-1995 yılları arasında sivillere yönelik keskin nişancı saldırıları ve bombardımandan suçlu bulundu.

Eski Sırp komutan, ‘soykırım’ suçunun yanı sıra ‘insanlığa karşı suçlar’ başlığı altındaki sürgün, yok etmek, öldürmek, sınır dışı etmek ve insanlık dışı eylemler suçlarından ve ayrıca “savaş kanun ve geleneklerini ihlal etmek” başlığı altında öldürmek, terör, sivillere karşı hukuka aykırı saldırılar ve esir almak suçlarından ceza aldı.

Hakimler Konseyi, Mladic’in 12 Mayıs 1992-30 Kasım 1995 arasında Bosna Hersek’teki Boşnakların ve Hırvatların tamamen temizlenmesi amacıyla işlenen ortaklaşa suçlara da iştirak ettiğine hükmetti. Mahkeme, bunu ‘soykırım’ olarak değil, ‘insanlığa karşı suç’ olarak değerlendirdi.

Mladic hakkında verilen müebbet hapis cezasına indirim talep edilirken, Mladiç’in avukatları, eski Sırp Komutan’ın savaş döneminde askeri kamplarda hayatını kaybeden bütün suçsuz insanlar için üzgün olduğunu belirtmesine rağmen, suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi.