Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mogadişu saldırısında ölenlerin sayısı 358’e yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Somali hükümeti, 14 Ekim tarihinde başkent Mogadişu’da gerçekleşen tarihinin en kanlı saldırısında ölenlerin sayısının 358’e, yaralıların sayısının ise 228’e yükseldiğini açıkladı.

Somali Enformasyon Bakanı Abdurrahman Osman, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 56 kişinin ise halen kayıp olduğunu duyurdu.

Hükümet, kayıp olanların bulunmasına ve yaşadıkları yerler hasar görenlere yardım edilmesine yönelik bir komisyon kurmuştu. Pazar günlerinden bu yana başkent sakinleri, kayıp yakınlarının isimlerini ve fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaşmaya başladı.

Kısa süre önce güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada da yerleşim yerleri ve otellerin ağırlıkta olduğu K5 kavşağında, Safari adlı otelin önünde bomba yüklü kamyonetin patladığı, binaların ağır hasar gördüğü ve otomobillerin yanmasına yol açtığı belirtilmişti.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Yetkililerden yapılan açıklamalar delillerin eş- Şebab’ı işaret ettiği yönünde.

Somali’de son saldırıdan önce de geniş çaplı bir eylem gerçekleştirilmiş, 82 kişi ölürken 120 kişi de yaralanmıştı. Saldırıda bakanlıkları hedef alan bomba yüklü bir kamyon kullanılmıştı.