Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mogherini: İki devletli çözüm için çalışmalar sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İsrail ve Filistin arasında yeni müzakereler başlatmak için çalışmaların sürdüğünü duyurdu. Mogherini, Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu önünde yaptığı açıklamada iki devlet için başka bir çözümün olmadığını dile getirdi.

Alman Haber Ajansı’nın dün bildirdiğine göre Mogherini, “Şu an Birleşmiş Milletler, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ni içine alan dörtlü mekanizma ile taraflar için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği’nin atılan bu adımlardaki rolünün önemine vurgu yapan Mogherini, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanınması yönünde duyuru yapan ABD Başkanı Donald Trump konusunda da açıklamalarda bulundu. İki devletli çözüm için daha etkin, siyasi sonuca odaklı rol almasının önemine dikkat çekti. Mogherini, müzakerelerin, Oslo’da 1993 yılındaki ilk barış görüşmelerine tanık olan Ürdün ve Mısır gibi önemli bölgesel aktörleri de içine alacak şekilde genişletilebileceğini öne sürdü.

Ayrıca AB’nin kesinlikle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımayacağının altını çizen Mogherini, “Biz Kudüs’ün iki devletli çözümde bir başkent olması gerektiğine inanıyoruz” dedi. Ayrıca bu amaca ulaşmanın ancak doğrudan müzakerelerle sağlanacağına dikkat çekerek başka bir alternatif çözümün olmadığını vurguladı.