Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moğolistan’dan ‘MİT’ operasyonuna engel | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moğolistan yönetimi, başkent Ulanbator’da Türk Hava Kuvvetleri’ne kayıtlı bir uçağın kalkışını engelledi. Edinilen bilgiye göre, görgü tanıklarının uçakta zorla kaçırılan birinin olduğunu bildirmesi üzerine kalkış engellendi.

AFP’nin haberine göre, geçtiğimiz Cuma sabahı, kimliği belirsiz 5 kişi Ulanbator’daki bir okulda müdürlük yapan 50 yaşındaki FETÖ şüphelisi Faysal Akçay’ı evinin önünden kaçırdı. Akçay’ın arkadaşları ve görgü tanıkları, Akçay’ın söz konusu kişiler tarafından bir minibüsle havalimanına götürüldüğünü bildirdi.

Müdürün okula gitmediğinin ortaya çıkması sonrası ailesi ve yakınlarının polise haber vermesi ile birlikte kaçırıldığı anlaşıldı. Bu esnada, Akçay’ı taşıyan minibüs yerel saatle 13.00 sularında Cengiz Han havalimanına ulaştı.

Sivil havacılık seferlerini takip eden Flightradar24.com internet sitesine göre, Akçay, havalimanında bekleyen Türk Hava Kuvvetleri’ne kayıtlı TT4010 kuyruk numaralı uçağa bindirildi.

“Moğol yönetimi, uçağa kalkış izni vermedi”

İhbar üzerine Moğol yönetimi, söz konusu uçağa kalkış izni vermedi. Moğolistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçisini bakanlığa çağırırken, havalimanında toplanan çok sayıda protestocu, Akçay’ın serbest bırakılmasını istedi. 8 saat süren bekleyişten sonra Akçay serbest bırakıldı.

Yaşanan kriz üzerine bir açıklama yapan Moğolistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Batestesigh Batmonkh, Türk Büyükelçiliği’ni Moğolistan topraklarında düzenlenecek herhangi bir kaçırma operasyonunun egemenliğin ihlali olarak değerlendirileceği yönünde uyardı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Moğol mevkidaşı Damdin Tsogtbaatar ile yaptığı telefon görüşmesinde, uçağın MİT’e ait olduğu iddialarını yalanladı.

“Biz bağımsız bir ülkeyiz”

Moğol yetkililer, olaya tepkilerini sosyal medya aracılığıyla dile getirdi. Milletvekili Basankhu Oktaybari, twitter aracılığıyla paylaştığı mesajda, “Biz bağımsız bir ülkeyiz. Önüne gelenin ülkemizde adam kaçırabileceğini mi sandınız” ifadelerine yer verdi.

Moğolistan Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ise kalkışı engellenen TT4010 kuyruk numaralı Türk uçağı, Akçay’ın serbest bırakılmasının ardından saat 03.25 sularında Cengiz Han havalimanından ayrıldığını açıkladı.

MİT birçok ülkede operasyon yaptı

Türkiye, son zamanlarda birçok ülkede, 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tuttuğu ve terör örgütü olarak nitelediği eski Vaiz Fethullah Gülen liderliğindeki Gülen hareketi üyelere yönelik operasyonlar gerçekleştiriyor.

MİT’e bağlı birimler daha önce de Gülen yapılanmasıyla bağlantılı olduğu iddia edilen kişileri Türkiye’ye götürmek için Kosova, Gabon, Azerbaycan ve Ukrayna’da operasyonlar gerçekleştirmişti.

Şarku’l Avsat’ın elde ettiği bilgilere göre Türkiye’de, 2016 yılından bu yana 15 Temmuz darbesine karıştığı iddia edilen 77 bin kişi tutuklanırken, 170 binden fazla kişi de kamu kuruluşlarından ihraç edildi.