Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moody’s’ten Suudi Arabistan’ın ekonomik reformlarına övgü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Suudi Arabistan’ın kredi notunun A1 seviyesinde olduğunu ve istikrarlı bir görünüm seyrettiğini vurguladı. Moody’s, Suudi Arabistan’ın gayri safi milli hasılasının 2018’de % 1,3 oranında yükseleceğini öngördü.

Reformlar, kredi notunun yükselmesini teşvik ediyor

Moody’s tarafından yayınlanan raporda Suudi Arabistan ekonomisinin yeniden yapılandırılmasına yönelik gelişme, girişim ve reformlara işaret edildi. Raporda, reformların ve ekonomik denge programlarının Suudi Arabistan’ın kredi notunun yükselmesini teşvik ettiği belirtildi. Söz konusu raporda, devlet kaynaklarının ve yatırımlarının şeffaflığı sağlanırsa yolsuzlukla mücadele programları kredi notu açısından olumlu etkisine vurgu yapıldı.
2014’te petrol fiyatlarının azalması, Suudi Arabistan ekonomisinin büyük oranda petrole bağlı olması, geçtiğimiz birkaç sene kredi notunun düşmesine sebep olmuştu. Ancak Moody’s tarafından şuana kadar yayınlanan raporlara göre, yapılan ıslah programları ve finans merkezini birleştirme çabaları bütçe açıklarının azalmasını ve ekonomik büyüme oranlarının artmasını sağladı.

Reform programları 2023 yılına kadar sürmeli

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Suudi Arabistan’ın ekonomik denge programlarının başarısını överken bunun 2023 yılına kadar uzatılmasını destekledi. Raporda, Suudi Arabistan’ın 2017 yılında açıklanan rezerv ve net varlıkları tarafından ortaya konan finansal gücü, GSYİH’ya oranla yüzde 73 olarak belirtildi.

Jeopolitik riskleri kontrol altında

Jeopolitik risklerin Suudi Arabistan’ın kontrolü altında olduğuna vurgu yapılan raporda, şu ana kadar gerçekleştirilen ve aralarında harcamaların ve petrol dışı gelirlerin makul bir seviyeye çekilmesinin de bulunduğu reformların, bütçe açığı ve petrol fiyatlarının değişimiyle karşılaşılmasının azalmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.