Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moritanya’da iktidar partisi yerel seçim sınavında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Novakşot: Şeyh Muhammed/Şarku’l Avsat

 

Moritanya’da başkent Novakşot’a bağlı Mina ve Arafat kentinde yerel seçimlerin ikinci turunun yeniden yapılmasının ardından seçim sandıkları kapandı.

Geçtiğimiz ayın ortasında Moritanya Bağımsız Milli Seçim Kurulu tarafından açıklanan seçim sonuçlarına yapılan itirazı kabul eden Yüksek Mahkeme Novakşot’a bağlı iki bölgede seçimlerin yeniden yapılması kararı veridi. Birçok bölgede seçimler sonuçlarına itiraz edilmiş ancak sadece iki kentte yapılan itirazlar kabul edilmişti.

Moritanya’da toplam 217 kentte seçim sandığı bulunurken ilk defa bir bölgede seçimler tekrar edilmiş oldu.

Novakşot’a bağlı Arafat ve Mina’da seçim sandıkları sabah 7’de açıldı. Arafat’taki halk seçimlere yoğun ilgi gösterirken Mina’da katılım normaldi. Söz konusu iki bölgede iktidardaki “Cumhuriyet için Birlik Partisi” ile Reform ve Kalkınma için Ulusal Birlik Partisi liderliğindeki muhalif partilerin oluşturduğu koalisyon yarışıyor. Novakşot’un en büyük kentlerinde biri olan Arafat bölgesinde İktidardaki parti ile İslamcılar arasındaki gerginlik artıyor. Uzun süre İslamcılar tarafından yönetilen Arafat (İslamcı) Reform ve Kalkınma için Ulusal Kongre Partisi’nin (Tevasul) Novakşot’ta en güçlü olduğu kent ancak İslamcılar Arafat’taki yerel seçimlerde iktidar partisi ile sert bir rekabet içinde

İktidar partisi liderleri Tevasul’u Arafat’tı kazanmak için seçimlerin ikinci turunda hile yaptığını söylüyor. Bu itirazı dikkate alan Yüksek Mahkeme söz konusu bölgede seçimlerin tekrarlanması kararını verirken tekrarlanan seçimlerde iktidar partisinin kazanma ihtimali olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Tevasul’un Arafat Belediye Başkan adayı Hasan Veled Muhammed yaptığı açıklamada “Devlet seçimlerin sonucuna etki etmek için gücünü kullanıyor” ifadelerini kullanarak 3.turda zafer kazanacakları vaadini verdi. Hasan, bunun Arafat sakinlerinin vicdanını rahatlatacağını söyledi.

Arafat bölgesinde seçimlerin tekrarlanmasını alışılmamış bir durum olarak değerlendiren Hasan “İlk defa bir tur üçüncü defa yapılacak. Seçmenler aynı şey için 3.defa oy verecek. Gerçekten çok garip bir durum” dedi.

Diğer taraftan Cumhuriyet için Birlik Partisi Arafat’taki seçim merkezleri önünde vatandaşları seçim sandıklarına gitmesine yönelik çalışmalarda bulunuyor. İktidar partisi yandaşları da seçmenleri İslamcılara oy vermemesi konusunda uyarırken onların radikalizm ve terörle ilişkileri bulunduğunu söylüyor.

Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdülaziz son zamanlarda Tevasul’a sert eleştirilerde bulunurken Moritanya yönetimi İhvan-ı Müslimin’e bağlı ilmi merkezlere karşı sert önlemler alıyor. Moritanya yönetimi, İhvan’ bağlı ilim merkezlerini radikalizm ve aşırılığa teşvik eden dersler okutmakla suçluyor.

Dün Arafat’taki seçim merkezi önünde birçok âlim ve imam vatandaşlardan İslamcılara oy vermemesini isteyerek iktidardaki Cumhuriyet için Birlik partisine destek verilmesinin radikallerin önünü keseceğini söylüyor. Moritanya İmamlar Birliği Başkanı Şey Veled Salih gazetecilere yaptığı açıklamada “İslamcıların Arafat’ta gösterdiği aday, bedeli ne olursa olsun hezimete uğrayacak” ifadelerini kullandı.

Sabah 7’de açılan seçim sandıkları akşam 8’de kapanırken gün boyu seçim bölgesinde bulunan Moritanya Bağımsız Milli Seçim Kurulu Başkanı Muhammed Fal Veled Bilal hiçbir güvenlik sorunu yaşanmadığını belirtti.

İki gün önce yüzlerce polis ve emniyet çalışanı oylarını kullanmak üzere seçim merkezlerine gitti. Öyle ki Moritanya seçim kanunlarına göre emniyet ve polis çalışanları oylarını sivillerden bir gün önce kullanıyor. Gözlemciler seçimlerdeki şiddetli rekabet nedeniyle emniyet birimlerinin seçimlerin nihai sonuçları üzerinde büyük bir etkisi olacağını söyledi. Muhalifler, emniyet çalışanlarına iktidar partisine oy vermeler yönünde talimat verildiğinden endişelendiğini belirtirken resmi makamlar bunu yalanlıyor.

İktidardaki Cumhuriyet için Birlik Partisi lideri Seydi Muhammed Veled Moham konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Muhalefet Mina ve Arafat bölgelerindeki seçimleri belediye yönetimi için yapılan salt bir siyasi rekabet olmaktan çıkarıp hak ve batıl arasındaki bir savaş gibi lanse etmeye çalışıyor” dedi.

Öte yandan Muhaliflerin lideri ve koalisyonun Arafat bölgesi adayı Hasan Veled Muhammed yaptığı açıklamada “hakikat vakti geldi” ifadesini kullanarak “Seçimlerin üçüncü tura kalmasının nedeni iktidardır. Hâlbuki ilk turda vatandaşlar görüşlerini belirtmiş ve kendi hür iradelerini kimin temsil edeceğini seçmişti” dedi.

Seçim sandıklarının kapatılmasının hemen ardından oy sayımı başlarken ilk sonuçlar oy sayımının başlamasından sadece birkaç saat sonra açıklanacak.