Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Moritanyalılar bugün parlamento ve meclis seçimleri için sandıklara gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

1 milyon 400 Moritanyalı seçmen bugün 157 yeni milletvekili, 219 belediye başkanı ve Moritanya’nın 13 eyaletinde yeni yerel meclis başkanı seçmek için sandıklara gidiyor.

Propaganda yasağının dün sona ermesinin ardından seçim merkezleri, bugün açıldı. Güvenliğin sağlanması ve seçim sürecinin kontrol altında tutulması için güvenlik güçleri ile silahlı kuvvetlerin görev alıyor. Yaklaşık 10 bin asker ve güvenlik görevlisi seçim merkezlerinde görevlendirildi.

Moritanya tarihindeki en karmaşık seçime 6 binden fazla milletvekili ve 100’den fazla parti katıldı. İlk turun sonucunda netice alınamadığı takdirde 15 Eylül’de 2 tur seçimleri gerçekleştirilecek.

Seçim süreci Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdulaziz, Cumhuriyet İçin Birlik Partisi (UPR) ve İslamcılar arasındaki şiddetli rekabete sahne oldu.

Abdulaziz, cuma günü yaptığı açıklamada, seçmenlere, ülkenin istikrarı ve demokrasisi için bir tehdit olduklarına işaret ettiği siyasal İslami listelere oy vermemeleri konusunda çağrıda bulundu.

Cumhuriyet İçin Birlik Partisi (UPR) mitinginde konuşan Abdulaziz, “Bu seçimlerdeki hedefimiz ülkeyi aşırılıktan, yolsuzluktan ve ülke için tehdit oluşturan birkaç partiden kurtarmaktır. Çünkü onlar siyasal İslam örtüsüne bürünen aşırılıkçılardır” ifadelerini kullandı ve destekçilerine “devlet, toplum ve dinin güçlendirilmesi” için çağrıda bulundu.

Abdulaziz, 10 yıl önce kurulan Reform ve Kalkınma için Ulusal Birlik Partisi’ni işaret ederek, “Onlar siyah takım elbise giyerler ancak hedefleri gerçekleşmediği zaman onu hemen silahlarla değiştirirler” diye konuştu.

Reform ve Kalkınma için Ulusal Birlik Partisi 2013 seçimlerinde parlamentoda 16 koltuk kazanarak, iktidardaki UPR partisinden sonra 2. Sırada yer almıştı.

Moritanya cumhurbaşkanı tarafından desteklenen UPR, bu seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanmaya çalışacak.